Jakie są realia pracy jako kierowca Uber?
W czasie moich podróży wakacyjnych zwiedzałem wiele atrakcyjnych turystycznie miast. Dość wcześnie przekonałem się, że mało wygodne jest poruszanie się po nich własnym samochodem, głównie ze względu na trudności ze znalezieniem wolnego parkingu, albo spory koszt opłat na ulicach w strefach płatnego parkowania. Znajomi poradzili mi, abym wprowadził do mojego smartfonu aplikację Uber. Tak też zrobiłem i zacząłem regularnie korzystać z usług tej firmy przewozowej.
Praca jako kierowca Uber
Podczas rozmów z sympatycznymi kierowcami Ubera dowiedziałem się, że bardzo lubią swoją pracę. Niektórzy z nich jeżdżą „na pełny zegar” a inni dorywczo – wieczorami i w weekendy. Doszedłem do wniosku, że przecież ja też mógłbym pracować jako kierowca Uber. Mam dobre doświadczenie w prowadzeniu samochodu i sporo wolnego czasu. Nie wiem jednak, czy są to warunki wystarczające do podjęcia współpracy z tą firmą. W pozyskaniu wiedzy pomógł mi artykuł Jak zostać kierowcą Ubera, który znalazłem na stronie jednego z patrnerów.
Praca w Uber bez własnego auta
Podstawowy problem – czy żeby pracować jako kierowca Uber trzeba używać własnego samochodu, czy też firma udostępnia swoje pojazdy. Mam dobry samochód, mógłbym go wykorzystywać do pracy, albo jeździć wynajętym od Ubera. Znam dobrze topografię mojego miasta i łatwo się uczę nowych tras. Zawsze też można się wspomagać urządzeniem nawigacyjnym GPS. Lubię dużo jeździć samochodem i mieć częsty kontakt z ludźmi, więc na pewno mógłbym dobrze pracować jako kierowca Uber. Jednak zanim zdecyduję się na podjęcie takiej aktywności, muszę chociaż bardzo ogólnie rozeznać czy praca jako kierowca Uber się opłaca. Myślę, że na początku nie byłoby to dla mnie głównym źródłem zarobku, ale zajęcie przynoszące dodatkowy dochód. Jeśli zarobki będą satysfakcjonujące w stosunku do poświęconego czasu, można będzie pomyśleć o tym, żeby pracować jako kierowca Uber w pełnym wymiarze.
Pełen czy częściowy etat?
Być może to, czy praca jako kierowca Uber się opłaca, zależy od rodzaju umowy zawartej z firmą. Istnieją różne rodzaje umów o zatrudnienie. Dla prowadzących działalność gospodarczą sporządza się umowę agencyjną. Jeśli ktoś nie ma zarejestrowanej własnej działalności gospodarczej, może starać się o umowę o pracę albo umowę zlecenie. Dla mnie chyba najbardziej odpowiednia byłaby umowa zlecenie, bo rozważam jak zostać kierowcą Ubera, bez rezygnowania na razie z mojej zasadniczej pracy zawodowej. Dodatkowa praca w charakterze kierowcy Ubera mogłaby dać mi szansę na znaczące zasilenie mojego budżetu domowego. Myślę, że jest to zajęcie opłacalne również jako główna aktywność zawodowa.