Jak rozpoznać i leczyć Zespół Stresu Pourazowego (PTSD)
Zespół Stresu Pourazowego znany też pod nazwą PTSD jest poczuciem zachwiania wewnętrznej równowagi, po przeżyciu traumatycznego, granicznego wydarzenia. Sytuacją, która prowadzi do takiego stanu jest każda, gdzie zagrożone zostało życie, bądź też inne żywotne potrzeby oraz wartości. Dawniej PTSD był przypisywany jedynie weteranom wojen, jednakże od jakiegoś czasu wiedza się w tym zakresie poszerzyła i psychiatrzy wiedzą, już że może on dotknąć każdego.
Jakie są objawy PTSD?
Osoba dotknięta PTSD zwykle przez szereg tygodni, a nawet miesięcy, czuje, że indukujące się myśli związane z wydarzeniem powodują lęk. Osoba ta może przeżywać koszmary senne, bądź też retrospekcje. Układ wegetatywny zostaje nadmiernie pobudzony co skutkuje gwałtownym łomotaniem serca, zwiększonym ciśnieniem tętniczym. Objawy pojawiają się w ciągu pół roku od zaistnienia traumatycznego wydarzenia. Złożony zespół stresu pourazowego jest wynikiem nakładających się na siebie traum, które powstają w złożony sposób. O tym jak powstaje trauma, możemy przeczytać więcej na stronie https://presellpage.info.pl/, oraz kiedy zmienia się ona w PTSD. Może to przydarzyć się każdemu z nas, w najmniej oczekiwanym momencie życia. Warto zadbać o zdrowie i odwiedzić specjalistę w celu uzyskania odpowiedniej pomocy.
W jaki sposób rozpoznać PTSD?
Lekarze psychiatrzy określili szereg zdarzeń, które muszą się wypełnić, by móc powiedzieć, że pacjent przeżył PTSD. Po pierwsze, musi zaistnieć traumatyczne wydarzenie, Osoba taka musi być świadkiem bądź też ofiarą traumatycznych wydarzeń. Wydarzeniu temu towarzyszyły: bezsilność, lęk, przerażenie. Wydarzenie musiało przeżyte zostać w jeden ze wskazanych powyżej sposobów, w szczególnie silny sposób. Wspominanie powoduje traumę, jednakże jednostka nie jest w stanie w sposób skuteczny oderwać się od tych myśli. Sny związane z tym wydarzeniem są przerażające, niepokojące. Osoba może mieć wrażenie, że wydarzenie, które wywołało stres pourazowy, stale się powtarza. Wewnętrzne oraz zewnętrzne sygnały przypominają o tamtym wydarzeniu. Występują psychologiczne reakcje organizmu, związane z wydarzeniem, będzie to nadmierna aktywność bądź też przeciwnie, bezruch, apatia. Osoba stara się uniknąć bodźców związanych z wydarzeniem, zachodzi też nadmierne pobudzenie, mogą pojawić się wybuchy gniewu oraz nadmierna czujność. Na PTSD narażony jest każdy, gdyż życie jest nieprzewidywalne, a ekstremalne lub długotrwałe zagrożenie może przeżyć każdy. Nie istnieje jedna właściwa technika, która pozwoli na całkowite wyleczenie. Należy całkowicie zrezygnować w trakcie leczenia z alkoholu oraz z wszelkich używek, które jedynie potęgują objawy PTSD. Ważne jest wybranie techniki relaksacyjnej, która załagodzi nagłe nasilenie emocji.
Czym jest PCL-C?
PTSD Check List- Civilian Version to test składający się z siedemnastu pytań, opracowany przez zespół naukowców w 1994r., który po rozwiązaniu go przez pacjenta da odpowiedź, czy i jakie symptomy wykazuje osoba, która przeżyła traumę. Na każde z pytań na teście pacjent ma odpowiedzieć według pięciostopniowej skali, gdzie 1 oznacza w ogóle, natomiast pięć to bardzo często.