Jak przeciwdziałać otyłości u zwierząt?
Zwierzęta domowe, podobnie jak ludzie, narażone są na szereg groźnych chorób. Należy do nich również otyłość, mogąca negatywnie odbić się na zdrowiu pupila. Co ważne, zwierzęta nie są w stanie kontrolować tego, ile pokarmu spożywają i jakiej jest on jakości. Czy można zapobiec otyłości domowych zwierzaków i jak to robić to skutecznie?
Jak skomponować dietę dla psa?
Dieta psa musi być odpowiednio zbilansowana, dzięki czemu będzie ona mogła zaspokoić zapotrzebowanie zwierzaka na cenne minerał i witaminy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego też niezwykle istotnym zadaniem jest dobranie odpowiedniej karmy, opartej na wysokiej jakości składnikach. W karmach gorszej jakości bardzo często znajdują się pozostałości po uboju zwierząt. Warzywa, będące źródłem witamin, zostają tutaj zastąpione przez bogate w węglowodany produkty zbożowe, których obecność nie jest wskazana w zdrowej diecie zwierzaka. Posiłki trzeba również dopasować do wieku, rasy i wielkości czworonoga oraz intensywności wysiłku, który podejmuje on w ciągu dnia. Aby pies mógł zdrowo się rozwijać, konieczne jest także zrezygnowanie ze złych nawyków, sprowadzających się do dokarmiania zwierząt resztkami ze stołu. Takie działanie zwiększa ryzyko zachorowania, ale prowadzi również do otyłości. Ważne jest, by zwierzę jadło regularnie oraz miało stały dostęp do czystej wody.
Otyłość u zwierząt domowych – jak wygląda i jakie zagrożenie ze sobą niesie?
Masa ciała zwierząt domowych zwiększa się z upływem kolejnych lat. Często również pozorna otyłość związana jest, chociażby z obfitym owłosieniem czy uwarunkowaniami genetycznymi. Narastający problem można jednak łatwo zweryfikować np. podczas wspólnej zabawy lub codziennych pieszczot. W tym celu należy sprawdzić, czy pod palcami wyczuwalne są żebra. Sygnałem alarmowym powinien być również nadmiar skóry, gromadzący się w okolicach pyska zwierzęcia lub też zwisający brzuch. Każdą wątpliwość należy skonsultować z weterynarzem, który również dokładnie zważy naszego pupila. W Rzeszowie warto w tym celu odwiedzić przychodniazalesie.pl, czyli Przychodnię Weterynaryjną Zalesie, zlokalizowaną przy ul. Ignacego Łukasiewicza 2 (Tel. 17 858 58 55). Specjaliści z pewnością odpowiedzą na wszelkie pytania, udzielając przy tym cennych wskazówek, związanych z unormowaniem wagi pupila. Jest to szczególnie istotne, gdyż otyłość u zwierząt może doprowadzić do rozwoju cukrzycy, artretyzmu oraz chorób serca. Zbędne kilogramy ograniczą aktywność zwierzaka, powodując problemy ze stawami.
Jak walczyć z otyłością u zwierząt domowych?
Walkę z otyłością najlepiej rozpocząć od zmiany diety. Trzeba również zrezygnować z dokarmiania psa, zwłaszcza resztkami ze stołu. Do codziennych nawyków żywieniowych można wprowadzić zdrowe przekąski czy naturalne przysmaki, dedykowane zwierzętom domowym. Z pewnością nie obejdzie się również bez zwiększenia aktywności. Wspólna zabawa i długie spacery z pewnością przyczynią się do utraty zbędnych kilogramów, budując również więź pomiędzy zwierzęciem i jego właścicielem.