Obrączki ślubne – symbolika i tradycja

Zawarcie związku małżeńskiego przypieczętowane jest nałożeniem na palce obrączek ślubnych. Tego rodzaju biżuteria stanowi wyjątkowy symbol, który będzie już na zawsze przypominał o złożonej sobie obietnicy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, skąd wziął się rytuał wręczania obrączek i co tak naprawdę one symbolizują, zapraszamy do lektury.

Jaka jest symbolika obrączek ślubnych i skąd pochodzi?

Gdzie i kiedy powstał zwyczaj wręczania obrączek ślubnych?

Aby dowiedzieć się, kiedy narodził się obrzęd, związany z wręczaniem sobie obrączek ślubnych przez małżonków, należy cofnąć się aż do czasów starożytnego Egiptu. To właśnie tam zakochani obdarowywali się obrączkami, wykonanymi początkowo ze skóry i roślin. Złote obrączki zaczęli wykonywać dopiero Izraelici. Do chrześcijaństwa zwyczaj ten przeniknął w IX stuleciu. Dziś, jak przeczytasz w artykule „Rocznice ślubu – co oznaczają? Od papieru do diamentu”, celebrujemy również kolejne rocznice ślubu, którym nadano nawet konkretne nazwy. Sporą popularnością cieszy się też odnowienie przysięgi małżeńskiej, na które decydują się na ogół pary, świętujące okrągłą rocznicę. W trakcie uroczystości, małżonkowie wręczają sobie nowe obrączki lub też poświęcają ponownie te, które towarzyszą im już od wielu lat.

Co musisz wiedzieć o symbolice obrączek?

Jak już zostało wspomniane, pierwotnie obrączki wykonywane były z roślin i skóry zwierząt. Wraz z upływem czasu zmieniały się materiały, z których zaczęto tworzyć tego rodzaju biżuterię ślubną. Wciąż nie zmienia się jednak symbolika obrączek, które mają odzwierciedlać wieczną i nierozerwalną miłość, która zrodziła się między małżonkami. Warto wiedzieć jednak, że przed wiekami do tej symboliki przykładano znacznie większą wagę. Okrągły kształt obrączek ślubnych miał nawiązywać do nieskończoności, chroniąc właścicieli przed złymi duchami. Dziś stanowią one na ogół swoisty symbol uczucia, przypominając jednocześnie o złożonej sobie obietnicy. Ogromny wybór tego rodzaju biżuterii sprawia również, że wiele par zwraca coraz większą uwagę na walory estetyczne ozdoby, traktując ją jako uzupełnienie zarówno codziennych, jak i wyjątkowych stylizacji.

Obrączki ślubne Jubiler Łodzińscy Kraków

Jakie obrączki ślubne wybrać?

Wybór obrączek ślubnych to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed przyszłą parą młodą. Podejmując się jego wykonania, warto zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale również na wytrzymałość i trwałość biżuterii, która będzie towarzyszyć nam przez wiele kolejnych lat. Nie należy również zapominać o wygodzie, warunkującej komfort noszenia. To właśnie dlatego wiele par decyduje się na zaokrąglone obrączki, cechujące się prosta formą i subtelną elegancją. Na rynku nie brakuje jednak również propozycji dla osób, lubiących przełamywać konwenanse. W tej grupie najczęściej wybierane są bogato zdobione obrączki, wykonane często z połączenia dwóch kolorów szlachetnego kruszcu.

Dlaczego obrączki ślubne nosi się na prawej ręce?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że polskie tradycje początkowo nakazywały noszenie obrączki ślubnej na lewej ręce. Zmiany uwarunkowane były przede wszystkim wydarzeniami historycznymi, związanymi z powstaniem styczniowym. W tym okresie wdowy, na znak swojej żałoby, zaczęły przekładać obrączki na prawą dłoń, na co zdecydowało się również wiele zamężnych kobiet w geście solidarności. Niektóre teorie odwołują się również do kulturowych uwarunkowań. Zgodnie z panującym tutaj przekonaniem, na lewą dłoń zakłada się biżuterię, która ma symbolizować uczucia, z kolei na prawej nosi się symbole władzy. Małżeństwo w tej koncepcji traktowane jest natomiast zarówno jako przywilej, jak i obowiązek, który należy wypełniać względem drugiej osoby.

Obrączki ślubne — tradycja łącząca się z symboliką

Jak nosi się obrączki w innych kulturach?

W większości krajów europejskich, obrączki ślubne zakłada się na serdeczny palec. Jednak w Irlandii, Szwecji, w Portugalii czy w Wielkiej Brytanii nosi się je na lewej ręce, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Ciekawe rozwiązanie pojawia się natomiast w Grecji. Tutaj kobieta otrzymuje biżuterię o zdecydowanie niższej wartości, niż jej małżonek, co ma podkreślać jego rolę w związku. W Indiach z kolei pierścionki i obrączki zakładane są wyłącznie na palce stóp, a małżonka podkreśla swój stan cywilny również wisiorkiem i makijażem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz