Jakie przedszkole wybrać dla dziecka?

Niebawem rusza tegoroczna rekrutacja do przedszkola. Dla wielu rodziców trzylatków oznacza to dylemat: wybrać przedszkole prywatne czy publiczne? Ta jedna decyzja będzie miała wpływ na cztery kolejne lata życia malucha, który być może dopiero zacznie uczyć się funkcjonować w większej grupie rówieśników, bez rodziców.

Zabawki wykonane przez dzieci podczas zajęć w przedszkolu Mówiś

Realia w przedszkolach publicznych

W wielu miastach miejsce w placówce państwowej jest towarem deficytowym, a na jedno przypada kilkanaścioro dzieci. Punkty dostają dzieci wychowywane przez samotne matki, z rodzin wielodzietnych, niepełnosprawne, przysposobione. Rodziny, w których dochód jest wyższy od średniej krajowej, w zasadzie już dawno powinny szukać alternatywnego rozwiązania.

Zalety przedszkola prywatnego

Nierzadko rodzice decydują się na przedszkole prywatne nie z przymusu, lecz z wyboru. Wierzą, że w prywatnej placówce ich dziecko będzie lepiej zaopiekowane. Wynika to przede wszystkim z faktu, że grupy są mniej liczne i na jednego nauczyciela przypada kilkoro maluchów, przy stosunku jeden do kilkunastu w przedszkolu państwowym. Taka sytuacja umożliwia bardziej indywidualne przyjrzenie się cechom, potrzebom i zdolnościom dziecka. Również dzieci wrażliwe, niemogące odnaleźć się w hałaśliwej, licznej grupie rówieśników, z pewnością lepiej poczują się i rozwiną w bardziej kameralnym otoczeniu. Za przykład może służyć tutaj Przedszkole Mówiś, które swoją placówkę ma w Słupsku przy ulicy Orląt Lwowskich 2. W przedszkolu zajęcia prowadzone są w sposób rozwijający dzieci pod względem kreatywności i umiejętności socjalnych. Masz więcej pytań? Z Przedszkolem skontaktować można się pod numerem telefonu 661311103.

Kreatywne zajęcia

Przedszkola niepaństwowe są często sprofilowane, nastawione na rozwijanie danej umiejętności u dzieci. Maluchy już od najmłodszych lat mogą na przykład poznawać obce języki. Oferta zajęć dodatkowych też jest zazwyczaj bardzo szeroka. Do tego dochodzi elastyczność – rodzice aktywni zawodowo mogą mieć problem z punktualnym odbieraniem pociech z przedszkola państwowego. Godziny pracy prywatnych placówek są natomiast dostosowane do potrzeb rodziców.

Zajęcia w przedszkolu Mówiś w Słupsku

Nowoczesne technologie

Kolejnym argumentem przemawiającym za prywatnym przedszkolem jest bezpieczeństwo. Często w takich placówkach zainstalowany jest system kamer umożliwiający zdalne „podglądanie” dziecka w ciągu dnia. Mama czy tata będą spokojni, mogąc na własne oczy przekonać się, że ich pociecha akurat nie płacze z tęsknoty. Jak przeczytamy na stronie przedszkole-slupsk.pl/oferta/, zajęcia są prowadzone również z pomocą interaktywnych tabletów, które wpajają dziecku wiedzę poprzez zabawę.

Przyjazne dziecku

Kiedy mówimy o tęsknocie, niezwykle ważnym elementem jest adaptacja. Dzieci, które nie uczęszczały do żłobków, w państwowych przedszkolach są rzucane na głęboką wodę. Być może nigdy jeszcze nie rozstawały się z rodzicami na tyle godzin, dlatego jest to na pewno pewnego rodzaju przełom w ich życiu. Z pewnością łatwiej im będzie w placówce, do której mogły przyzwyczajać się chociażby przez kilka dni, spędzając w niej te pierwsze chwile z mamą albo tatą. Państwowe przedszkola zazwyczaj pozbawiają je tej możliwości.

Szeroki wybór przedszkoli

Rodzice, którzy wychowują swoje dzieci w duchu porozumienia bez przemocy, bez nagród i kar, świadomie wybierają przedszkole, które działa zgodnie z wyznawanymi przez nich wartościami. Popularne są też placówki pracujące w systemie Montessori, w których maluchy od najmłodszych lat uczą się samodzielności. Na rynku istnieją też przedszkola leśne, demokratyczne, ekologiczne, wpajające dzieciom rozmaite wartości, cieszące się popularnością we współczesnym świecie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.