Tlenoterapia – o czym warto pamiętać?

Tlenoterapia to metoda leczenia, która wykorzystuje odpowiednio stężony tlen. Tylko odpowiednie stężenie tlenu sprawia, że tlenoterapia może być skuteczna w leczeniu chorób dróg oddechowych. Tlenoterapia przede wszystkim poprawia komfort życia pacjenta, a przy okazji pomaga w leczenie niektórych chorób. W tym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze zagadnienia, o których warto pamiętać w przypadku tlenoterapii.

Tlenoterapia

Czym jest tlenoterapia?

Tlenoterapia to sposób leczenia osób chorych za pomocą zwiększonego stężenia tlenu. Pomaga ona przy leczeniu niewydolności oddechowej, która może pojawić się u każdego pacjenta chorującego na choroby układu płucnego. Wskazaniem do rozpoczęcia tlenoterapii u pacjenta jest moment, w którym zostanie wykryte stałe obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi pacjenta. Niewydolność oddechowa może objawiać się problemami z koncentracją, gorszą tolerancją wysiłku, dusznościami, sinicą, utratą przytomności, kłopotami z zasypianiem oraz upośledzeniem funkcji narządów wewnętrznych. Dobrym rozwiązaniem jest leczenie na przykład poprzez koncentratory tlenu, więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.koncentrator-tlenu.info.pl, odnajdziemy tam wiele ciekawych informacji na temat wspomnianych aparatów tlenowych i ich zalet.

Korzyści płynące z tlenoterapii

Osoba, która korzysta z tlenoterapii, może liczyć na wiele korzyści, które płyną właśnie ze stosowanie tej metody leczenia. Przede wszystkim następuje poprawa dotleniania narządów wewnętrznych takich jak mózg i serce. Dzięki temu osoba chora odzyskuje swoją sprawność fizyczną oraz psychiczną. Przy stosowaniu tlenoterapii następuje spowolnienie rozwoju chorób przewlekłych płuc oraz redukowane są zaburzenia oddechowe. Osoby korzystające z tlenoterapii mogą także liczyć na poprawę jakości snu i mniejsze prawdopodobieństwo, że będą musiały być hospitalizowane.

Tlenoterapia — o czym warto pamiętać?

To jak duży wpływ tlenoterapii zaobserwujemy u pacjenta, zależy w dużej mierze od długości jej stosowania. Przy tlenoterapii trzeba również pamiętać, aby zachować ostrożność związaną z kontaktem z ogniem. Związane jest to, z tym że tlen działa tak, że podtrzymuje spalanie, dlatego kontakt z ogniem w trakcie tlenoterapii może być śmiertelnie niebezpieczny. Z tego również powodu trzeba pamiętać, o tym, aby urządzania do tlenoterapii były umiejscowione z dala od źródeł ciepła.

Podczas tlenoterapii trzeba szczególną uwagę przykładać do tego, jakie maści i kremy stosujemy na twarzy pacjenta. Najlepiej jest stosować produkty na bazie oleju i wazeliny. Leczenie nie wpływa drastycznie na stan cery i urody, jednak powinno się o nią wyjątkowo zadbać. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób, koniecznie zobacz stronę www.agroturystykanaroztoczu.pl, odnajdziesz tam artykuły urodowe i nie tylko. W trakcie samej tlenoterapii wskazane jest także, aby pacjent w miarę swoich możliwości starał się utrzymywać aktywność fizyczną.

Rodzaje koncentratorów tlenu

Podczas tlenoterapii wykorzystywane są urządzania nazywane koncentratorami tlenu. To one są odpowiedzialne właśnie za oczyszczanie powietrza i zwiększanie stężenia tlenu. Na rynku możemy wyróżnić dwa główne rodzaje koncentratorów: stacjonarne i przenośne. Te pierwsze są znacznie większe i cięższe, dlatego są montowane w domach na stałe i mogą pracować przez cały czas. Charakteryzują się także większą wydajnością. Przenośne koncentratory są zasilane baterią, która starcza na kilka godzin, jednak umożliwiają poruszanie się osobie w trakcie tlenoterapii. Są jednak mniej wydajne, dlatego traktuje się ja jak urządzania dodatkowe.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz