Jak zorganizować stypę?

W naszym kraju tradycją jest, że wszelkie uroczystości pogrzebowe połączone są z poczęstunkiem dla osób, które uczestniczą w ceremonii. Stypa nie jest oczywiście czymś obowiązkowym, jednak osoby czujące się na siłach dosyć często organizują właśnie takie spotkanie po zakończeniu wszelkich czynności pogrzebowych. W trakcie takiego spotkania można w gronie najbliższych wspominać zmarłą osobę lub szukać pocieszenia. Czas po śmierci bliskiej osoby nie jest łatwy, dlatego zorganizowanie stypy może okazać się dość sporym wyzwaniem. Z pomocą przychodzą zakłady pogrzebowe, które po odpowiednim upoważnieniu mogą dla nas przygotować wiele spraw. W tym artykule podpowiadamy, jak zorganizować stypę, tak aby wszystko przebiegło sprawnie.

Dom pogrzebowy Barlinek

Gdzie najlepiej zorganizować stypę?

Stypa nie jest wydarzeniem obowiązkowym, jednak gdy już zdecydujemy się na organizację takiego spotkania, to trzeba zdecydować, gdzie ono ma się odbyć. Do wyboru mamy tak naprawdę własny dom lub restaurację. Jeżeli mamy na tyle sił i chcemy zorganizować proste spotkanie po pogrzebie, to śmiało możemy to zrobić w domu. Wtedy zapraszamy na to wydarzenie jedynie najbliższe osoby. Jako poczęstunek możemy podać kawę i ciasto. Jeżeli nie jesteśmy sami w stanie przygotować poczęstunku, to możemy zamówić catering, który przywiezie pod nasze drzwi gotowe jedzenie. Przy organizacji stypy może pomagać nam zakład pogrzebowy. Takie usługi świadczy, chociażby Zakład Pogrzebowy Barlinek J.A.R. – https://www.starterfirm.pl/katalog/28-uslugi/1913-jar-zaklad-pogrzebowy-barlinek, który po odpowiednim upoważnieniu, może dla nas ułatwić wiele spraw.

Bardziej wygodnym rozwiązaniem, jest jednak organizacja stypy na terenie restauracji. Wybierając tę opcję, trzeba się jednak liczyć z większymi kosztami, jednak nie będziemy musieli się tak naprawdę o nic martwić w tym trudnym czasie. Obecnie restauracje, które oferują organizacje stypy u siebie, mają przygotowane specjalne pakiety żywieniowe, stworzone z myślą właśnie o stypach. Najczęściej podawana jest tradycyjna zupa taka jak rosół, drugie danie oraz deser. Warto wybierać restauracje, które znajdują się niedaleko cmentarza, aby zapraszani przez nas goście nie mieli problemu z dojazdem.

Alkohol i muzyka

Wiele osób przy organizacji stypy, zastanawia się nad tym czy można na takim spotkaniu podawać alkohol i puszczać muzykę. Okazuje się, że jest to sprawa bardzo indywidualna. Stypa jest wydarzeniem, na którym wspomina się zmarłego, daltego jeżeli zażyczył on sobie, aby jego pożegnanie nie było smutne to można pokusić się o puszczanie w tle delikatnej muzyki. Jeżeli natomiast chodzi o podawanie alkoholu, to zależne to jest od nastroju gości oraz rodziny. Jeżeli ktoś sobie nie życzy alkoholu na stypie, to nie trzeba go podawać, bowiem nie jest to obowiązkowa rzecz.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz