Jakie przedszkole wybrać dla dziecka?

Niebawem rusza tegoroczna rekrutacja do przedszkola. Dla wielu rodziców trzylatków oznacza to dylemat: wybrać przedszkole prywatne czy publiczne? Ta jedna decyzja będzie miała wpływ na cztery kolejne lata życia malucha, który być może dopiero zacznie uczyć się funkcjonować w większej grupie rówieśników, bez rodziców.

Zabawki wykonane przez dzieci podczas zajęć w przedszkolu Mówiś

Realia w przedszkolach publicznych

W wielu miastach miejsce w placówce państwowej jest towarem deficytowym, a na jedno przypada kilkanaścioro dzieci. Punkty dostają dzieci wychowywane przez samotne matki, z rodzin wielodzietnych, niepełnosprawne, przysposobione. Rodziny, w których dochód jest wyższy od średniej krajowej, w zasadzie już dawno powinny szukać alternatywnego rozwiązania.

Zalety przedszkola prywatnego

Nierzadko rodzice decydują się na przedszkole prywatne nie z przymusu, lecz z wyboru. Wierzą, że w prywatnej placówce ich dziecko będzie lepiej zaopiekowane. Wynika to przede wszystkim z faktu, że grupy są mniej liczne i na jednego nauczyciela przypada kilkoro maluchów, przy stosunku jeden do kilkunastu w przedszkolu państwowym. Taka sytuacja umożliwia bardziej indywidualne przyjrzenie się cechom, potrzebom i zdolnościom dziecka. Również dzieci wrażliwe, niemogące odnaleźć się w hałaśliwej, licznej grupie rówieśników, z pewnością lepiej poczują się i rozwiną w bardziej kameralnym otoczeniu. Za przykład może służyć tutaj Przedszkole Mówiś, które swoją placówkę ma w Słupsku przy ulicy Orląt Lwowskich 2. W przedszkolu zajęcia prowadzone są w sposób rozwijający dzieci pod względem kreatywności i umiejętności socjalnych. Masz więcej pytań? Z Przedszkolem skontaktować można się pod numerem telefonu 661311103.

Kreatywne zajęcia

Przedszkola niepaństwowe są często sprofilowane, nastawione na rozwijanie danej umiejętności u dzieci. Maluchy już od najmłodszych lat mogą na przykład poznawać obce języki. Oferta zajęć dodatkowych też jest zazwyczaj bardzo szeroka. Do tego dochodzi elastyczność – rodzice aktywni zawodowo mogą mieć problem z punktualnym odbieraniem pociech z przedszkola państwowego. Godziny pracy prywatnych placówek są natomiast dostosowane do potrzeb rodziców.

Zajęcia w przedszkolu Mówiś w Słupsku

Nowoczesne technologie

Kolejnym argumentem przemawiającym za prywatnym przedszkolem jest bezpieczeństwo. Często w takich placówkach zainstalowany jest system kamer umożliwiający zdalne „podglądanie” dziecka w ciągu dnia. Mama czy tata będą spokojni, mogąc na własne oczy przekonać się, że ich pociecha akurat nie płacze z tęsknoty. Jak przeczytamy na stronie przedszkole-slupsk.pl/oferta/, zajęcia są prowadzone również z pomocą interaktywnych tabletów, które wpajają dziecku wiedzę poprzez zabawę.

Przyjazne dziecku

Kiedy mówimy o tęsknocie, niezwykle ważnym elementem jest adaptacja. Dzieci, które nie uczęszczały do żłobków, w państwowych przedszkolach są rzucane na głęboką wodę. Być może nigdy jeszcze nie rozstawały się z rodzicami na tyle godzin, dlatego jest to na pewno pewnego rodzaju przełom w ich życiu. Z pewnością łatwiej im będzie w placówce, do której mogły przyzwyczajać się chociażby przez kilka dni, spędzając w niej te pierwsze chwile z mamą albo tatą. Państwowe przedszkola zazwyczaj pozbawiają je tej możliwości.

Szeroki wybór przedszkoli

Rodzice, którzy wychowują swoje dzieci w duchu porozumienia bez przemocy, bez nagród i kar, świadomie wybierają przedszkole, które działa zgodnie z wyznawanymi przez nich wartościami. Popularne są też placówki pracujące w systemie Montessori, w których maluchy od najmłodszych lat uczą się samodzielności. Na rynku istnieją też przedszkola leśne, demokratyczne, ekologiczne, wpajające dzieciom rozmaite wartości, cieszące się popularnością we współczesnym świecie.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Mirek pisze:

    Długo zastanawialiśmy się z żoną, które przedszkole będzie odpowiedniejsze — prywatne czy publiczne. Postawiliśmy jednak na przedszkole prywatne i choć nie mam porównania — jestem bardzo zadowolony. Córka chętnie wychodzi rano do przedszkola, dobrze się rozwija i zawiera nowe przyjaźnie.

Dodaj komentarz