Skip to main content
Baby blues - trudny czas po porodzie

Baby blues — jak sobie radzić z tym trudnym czasem?

Okres połogu, czyli pierwsze 6-8 tygodni po urodzeniu dziecka to czas wielu zmian nie tylko w ciele kobiety, ale także w psychice i sposobie postrzegania świata. Za sprawą hormonów takich jak oksytocyna czy adrenalina młoda mama odczuwa radość i ulgę po porodzie, nawiązuje pierwszą więź z dzieckiem i funkcjonuje mimo ogromnego zmęczenia. Jednak stan ten nie trwa długo. W 3-5. dniu połogu większość kobiet przeżywa baby blues — zmienność nastrojów. Przeczytaj, jak objawia się baby blues, jak odróżnić go od depresji poporodowej i jak sobie z nim radzić.

Baby blues - trudny czas po porodzie

Baby blues — co to jest?

Baby blues to fizjologiczny stan, który pojawia się u kobiet około 3. dnia połogu, trwa kilkanaście dni i nie wymaga leczenia. W tym czasie młoda mama odczuwa skrajne emocje i przytłoczenie nadmiarem nowych obowiązków. Radość z narodzin dziecka przeplata się z niepokojem, lękiem, frustracją i drażliwością. Chociaż stopień odczuwania emocji towarzyszących baby blues to kwestia indywidualna, warto mieć świadomość tego stanu jeszcze przed porodem. Dołącz do społeczności młodych mam na blogu parentingowym mamaija.info.pl i zapewnij sobie emocjonalne wsparcie w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka.

Baby blues — jak się objawia?

Baby blues to huśtawka hormonalna, która pojawia się u młodych mam kilka dni po porodzie i jest całkowicie poza ich kontrolą. Kobiety obawiają się tego, jak sprawdzą się w nowej roli. Niektóre wątpią, czy poradzą sobie z ogromną odpowiedzialnością — nie tylko za siebie, ale i za prawidłowy rozwój dziecka. Do najczęściej występujących objawów baby blues należą:

  • zmienność nastrojów — od radości, przez smutek i płacz bez wyraźnej przyczyny po złość,
  • zmęczenie ogromem nowych obowiązków, bezsilność,
  • trudności ze snem, które wynikają z tego, że młoda mama nieustannie czuwa przy dziecku, sprawdza, czy ono śpi;
  • rozdrażnienie,
  • napięcie psychiczne,
  • bóle głowy,
  • trudności z koncentracją.

Nieplanowana ciążą, brak wsparcia bliskich osób lub zbyt młody wiek matki mogą nasilić objawy baby blues.

Baby blues — jakie są przyczyny?

Baby blues pojawia się na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży i porodu. Przyczyną wahań nastrojów po porodzie są dolegliwości związane z okresem połogu — ból i problemy z laktacją, ciągłe uczucie zmęczenia i niewyspanie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że rzeczywistość po urodzeniu dziecka znacznie odbiega od obrazu kreowanego przez media i przytłacza kobietę. Od młodej mamy oczekuje się, że od początku będzie perfekcyjną mamą, co nie pozostaje bez wpływu na jej nastrój.

Jak poradzić sobie z baby bluesem w połogu?

Baby blues a depresja poporodowa — jakie są różnice?

Jeśli baby blues trwa dłużej niż 3 tygodnie i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, może to wskazywać na depresję poporodową. Warto stan ten skonsultować z położną lub lekarzem, co pozwoli zapobiec przykrym konsekwencjom. Chociaż objawy depresji poporodowej trudno zdiagnozować, osoby z najbliższego otoczenia młodej mamy powinny zwrócić uwagę na:

  • chaotyczne zachowanie kobiety,
  • niechęć lub brak uczuć do dziecka,
  • ciągły smutek i uogólniony lęk,
  • poczucie winy, bycia złą matką, niezasługiwania na dziecko.

Baby blues — jak sobie pomóc w tym czasie?

Baby blues u młodej mamy po porodzie to fizjologiczna reakcja organizmu, która minie. Warto mieć tego świadomość, co pozwoli uspokoić się i nabrać do siebie dystansu. Jako że sama świadomość nie wystarczy, warto skorzystać z pomocy najbliższych. Tata dziecka, dziadkowie lub przyjaciele mogą zaopiekować się maluchem, co ułatwi młodej mamie zadbanie o własne potrzeby. W złagodzeniu objawów baby blues, nieoceniona okazuje się uważność na emocje kobiety i docenianie tego, że jest dobrą matką.

Dodaj komentarz