Czym jest psychoterapia?

Jest to proces leczenia różnych chorób psychicznych i zaburzeń emocjonalnych, polegający przede wszystkim na rozmowie z psychoterapeutą na temat danych dolegliwości, ich analizie oraz pracy nad ich przezwyciężeniem. Czy oznacza to, że powinny się na nią udać tylko osoby które uważają, że są chore? Oczywiście nie. Zdrowie psychiczne jest równie ważne co fizyczne i tak samo jak podczas złego samopoczucia fizycznego udajemy się do lekarza, tak przy złym samopoczuciu psychicznym warto skorzystać z pomocy specjalisty w tym zakresie. Wielu ludzi nie zauważa objawów problemów psychicznych i często nie jest świadomych, że powinni skorzystać z psychoterapii.

Osoba do której warto się zwrócić

Wśród różnych i licznych osób pracujących w tej branży, z pewnością godną polecenia jest postać psycholożki i psychoterapeutki Wioletty Kucharek, która przyjmuje swoich pacjentów w Łodzi, przy ul. Narutowicza 90/6, a kontakt z nią możliwy jest za pośrednictwem strony www.ad-intra.lodz.pl lub pod numerem tel.:604 886 066. Jest to specjalistka bardzo doświadczona i specjalizująca się w różnych formach pomocy psychicznej.

Oferowana jest pomoc dla osób zmagających się z problemami takimi jak: depresja, mobbing, ataki paniki, strata bliskiej osoby, stres pourazowy, uczucie samotności, stany niepokoju i lęków, wysoki poziom stresu, poczucie braku sensu życia, zaburzenia emocjonalne, nieśmiałość i niska samoocena, problemy w relacjach z bliskimi osobami, zaburzenia psychosomatyczne i nerwicowe oraz długotrwałe poczucie przygnębienia i zmęczenia. Szczegółowy zakres terapii dostępny jest na stronie internetowej: www.ad-intra.lodz.pl/zakres-terapii, wraz z formularzem do umówienia wizyty.
Formą leczenia może być terapia indywidualna – polegająca na szczerej i swobodnej rozmowie podczas regularnych spotkań, prowadzącej do rozwiązania danego problemu – oraz terapia dla par i małżeństw, które borykają się problemami w swojej relacji.

Co sygnalizuje potrzebę leczenia?

Najczęściej pomocy potrzebują osoby z widocznymi objawami, którymi najczęściej są: stany depresyjne, stany lękowe, poczucie odrealnienia, zaburzenia odżywiania, problem z panowaniem nad emocjami i im uleganie, autoagresja itp.
Często potrzebę korzystania z psychoterapii mają osoby po traumatycznych przeżyciach, takich jak na przykład śmierć bliskiej osoby, ciężka choroba, wypadek itd, a także osoby nie potrafiące się odnaleźć w obecnej sytuacji życiowej, mierzące się z brakiem motywacji etc.
Wizyty u specjalisty często również są powodowane przez problemy natury seksualnej, przykładowo przez anorgazmię.
Również jednym z ważniejszych powodów wizyt u psychoterapeuty są problemy somatyczne takie jak bóle głowy, brzucha, zaburzenia snu itd, a diagnostyka lekarska nie jest w stanie tego wyjaśnić. W takich sytuacjach najprawdopodobniej dolegliwości mogą mieć podłoże psychiczne i warto się nimi zająć w ramach terapii.

Psychiatra a psychoterapeuta

Właściwie nie ma aż tak wielkiego znaczenia do kogo zwrócić się – do psychiatry czy do psychoterapeuty. Bardzo często specjaliści z tych dwóch dziedzin współpracują ze sobą. Bardzo często psychiatra poza ewentualnym przypisaniu leków, zaleca udanie się na terapię, z kolei terapeuci często sugerują wizytę u psychiatry.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz