Taśmy przenośnikowe – specyfika i zastosowanie

Współcześnie trudno sobie wyobrazić, żeby na terenie kopalni lub składowiska towar był przenoszony ręcznie. Do transportu materiałów sypkich stosuje się przenośniki taśmowe, które połączone w odpowiednie systemy mogą przenosić towary nawet na odległość kilkuset metrów. Bardzo ważnym elementem tych urządzeń są taśmy przenośnikowe.

Do czego służą taśmy przenośnikowe?

Ogólnie rzecz ujmując, taśmy przenośnikowe zamontowane w przenośnikach taśmowych, służą do transportu materiałów sypkich jak piasek, żwir oraz różnego rodzaju kruszywa. Przenoszą również cement, zboża, drewno. Znajdują zastosowanie w maszynach służących do kruszenia kopalin, ale najbardziej znane są z wykorzystania w kasie sklepowej. Kiedy robimy zakupy w markecie, wykładamy towar na taśmie przenośnikowej, która przesuwa towar w kierunku kasjerki. Używane są w magazynach, sklepach, składowiskach, żwirowniach i różnego rodzaju wyrobiskach. Znamy je również z lotnisk, gdzie wykorzystywane są do transportu bagaży. Jak widać taśmy takie, mają szerokie zastosowanie i wykorzystywane są różnych gałęziach przemysłu. Aby funkcjonowały poprawnie należy zadbać o ich serwisonie. Usługi naprawy taśm przenośnikowych dostępne są na stronie rubbelt.pl, gdzie firma Rubbelt oferuje wulkanizację taśm przenośnikowych, łączenie oraz klejenie taśm przenośnikowych, progowanie taśm oraz oklejanie bębnów napędowych.

Różne taśmy do transportu różnych materiałów

Najczęściej do transportu towarów używa się taśm ogólnego przeznaczenia. Na taśmach takich przenoszony jest piasek, cement, żwir, bagaże i paczki, czyli materiały, które nie niszczą taśmy. Do transportu kruszywa, koksu, fosforytu i innych materiałów o ostrych krawędziach, stosuje się trudnościeralne taśmy przenośnikowe wykonane z mieszanki trudno ścieralnej o wysokiej wytrzymałości. Tego typu taśmy stosowane są również w kruszarkach oraz tam, gdzie panują wysokie temperatury. Mogą pracować w temperaturach do 60 stopni Celsjusza.

Kolejny rodzaj to taśmy odporne na tłuszcze i oleje. Ze względu na swoje właściwości mogą być używane w sortowaniach. Przy ich pomocy transportowane są nawozy, biomasa i zboża. Wykorzystywane są również w przemyśle drzewnym. Najczęściej wykonane są z mieszanki odpowiednich tkanin i gumy olejoodpornej.

Czasem używane są taśmy odporne na wysokie temperatury. Można je stosować do pracy w trudnych warunkach termicznych, aż do 210 stopni Celsjusza. Stosuje się w hutach, ciepłowniach i odlewniach. Taśma wykonana z odpowiedniego materiału nie ulega zniszczeniu a towar zostaje bezpiecznie dostarczony do miejsca docelowego.

Wyróżnia się jeszcze taśmy wzmacniane specjalnym kordem, które używane są do przenoszenia materiałów specjalnych oraz taśmy progowe służące do transportu materiału pod górę.

Odpowiednie dobranie taśmy ma zasadnicze znaczenie w procesie transportu towarów. Nieodpowiednie ulegną bardzo szybkiemu zniszczeniu. Może to też narazić na zniszczenie transportowany towar, a przede wszystkim jednak może zagrozić bezpieczeństwu pracowników.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz