Na czym polega wulkanizacja taśm przenośnikowych?

Przenośniki taśmowe są regularnie poddawane czynnikom mechanicznym oraz często wystawione są na złe warunku atmosferyczne. Proces zniszczeń jest zależy od rodzaju taśmy, na której odbywa się praca i przenoszenie materiałów. Duży wpływ na działanie taśm ma metoda ich klejenia. Jedną z technik łączenia taśm jest ich wulkanizacja.

Jak przebiega wulkanizacja taśm przenośnikowych?

Jedną z najbardziej trwałych technik łączenia taśm jest wulkanizacja taśm przenośnikowych, która wykorzystuje specjalne prasy. Ta metoda wulkanizacji stosowana jest głównie przy taśmach poniżej 1000 mm. Aby rozpocząć serwisowanie taśmy należy zastanowić się czy dana taśma nadaje się do naprawy i jak przebiegać będzie jej wulkanizacja. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w artykule „Jak przebiega wulkanizacja taśm przenośnikowych?„, gdzie widnieje opis serwisu taśm przenośnikowych oraz metody ich klejenia. Większość uszkodzeń w przypadku taśmy musi dotyczyć jej powierzchni roboczej, czyli tej gumy, która transportuje materiały i w sposób naturalny się zużywa. Najlepiej w tym przypadku poprosić o pomoc specjalistę, który oceni rodzaj uszkodzeń i zaleci odpowiednią naprawę. Jeśli taśma nadaje się do wulkanizacji łączy się ją w odpowiedniej temperaturze przy pomocy prasy wulkanizacyjnej. Ta technika gwarantuje najwyższą trwałość złącza.

Problematyka wulkanizacji przenośników taśmowych

Spora maszyna do wulkanizacji taśm przenośnikowych, która ma też znaczną wydajność, wyróżnia się także znacznym zużyciem energii elektrycznej. Kluczowe znaczenie ma też i to, że taka firma zajmująca się regeneracją taśm z użyciem prasy wulkanizacyjnej nie znajduje się w każdym większym mieście. Dlatego też jeśli trzeba poddać wulkanizacji taśmę przenośnikową ważącą około kilkanaście ton, to najpierw trzeba zdjąć takową z użyciem odpowiedniego sprzętu, a potem załadować ją na spore auto dostawcze, które zawiezie daną taśmę do odpowiedniego zakładu. Wulkanizacja w serwisie może potrwać kilka dni. W szczycie sezonu wydobywczego wulkanizacja taśm trwa niemal cały czas.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz