Jak wybrać idealny kominek?

Wybór kominka nie jest łatwym zadaniem. Musisz wiedzieć, jak to działa i określić, czy opcja, która Ci się podoba, jest odpowiednia dla Twojego domu z technicznego punktu widzenia. Pomożemy Ci zrozumieć jak działa kominek i wybrać odpowiednią opcję dla Twojego domu.

Cele korzystania z kominka

Ogrzewanie

Najczęściej kominek kupowany jest w prywatnym domu (często w mieszkaniu), aby zachować ciepło i komfort.

Element dekoracyjny

Wiele osób decyduje się na montaż kominka jako element dekoracyjny wnętrza (a nawet krajobrazu), przysłaniając jego praktyczny cel.

Jeśli potrzebujesz doradztwa w zakresie wyboru kominka lub jego montażu wejdź na stronę www.slask-kominki.pl gdzie znajdziesz praktyczny poradnik odnośnie wielu rodzajów kominków: otwartych, z wkładem czy kominków kaflowych.

Typy komików

 • Piec kominkowy;
 • Piec kominkowy z obiegiem wodnym (z możliwością podłączenia do instalacji grzewczej);
 • Kominek zewnętrzny (odporny na zmiany pogody, używany do projektowania krajobrazu);
 • Ognisko grillowe (kominek zewnętrzny z możliwością gotowania);
 • Dekoracyjny (używany wyłącznie do celów projektowych).

Paliwo kominkowe

W zależności od rodzaju stosowanego paliwa, kominki mogą być nastawione na:

 • Spalanie drewna – Składają się z paleniska, komina i ramy. Kominki tradycyjne i najczęściej spotykane. Wyposażony w materiały ognioodporne.
 • Gaz – Pracują z doprowadzeniem gazu, wymagają komina. Jako paliwo wykorzystują metan z gazu ziemnego lub skroplony propan-butan. Ogień na żywo wygląda nie gorzej niż w kominkach opalanych drewnem. Jedną z głównych zalet jest wysokie bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
 • Kominki ekologiczne – Pracują na biopaliwach roślinnych (alkohol etylowy, bioetanol). Tym samym kominki doskonale uzupełniają istniejące ogrzewanie. Dzięki nim energia cieplna jest całkowicie magazynowana w pomieszczeniu (w konwencjonalnych kominkach 60% ciepła ucieka przez komin).
 • Kominki elektryczne. Działają na prąd i są prostym sprzętem gospodarstwa domowego. Każdy może sobie pozwolić na taki kominek: są niedrogie, nie wymagają instalacji, zapewniają niezbędne ciepło i pięknie wyglądają. Jest to najbezpieczniejszy rodzaj kominka.

  Kominek opalany drewnem najlepiej tworzy przytulną atmosferę. Jest z nim ciepło, można godzinami patrzeć na ogień, wszystkiego dopełnia przyjemny i dyskretny zapach tlącego się drewna opałowego. Kominki gazowe i ekologiczne są prostsze, nie mniej atrakcyjne. Kominek elektryczny nadaje się zarówno do domku, jak i mieszkania: najbardziej budżetowa i najbezpieczniejsza opcja. Jeśli nadal masz wątpliwości, co do idealnego kominka dedykowanego Twoim potrzebom wejdź na stronę Kominki Kamieniarstwo – Witryna o kamieniarstwie i kominkach, gdzie widnieją porady i instrukcję w zakresie wyboru kominka czy aranżacji domu.

Lokalizacja kominka

Kominki są następujących typów w zależności od ich umiejscowienia w pomieszczeniu:
Frontalny. Najczęściej umieszcza się go przy ścianie. Może być zarówno wielofunkcyjnym urządzeniem grzewczym, jak i wspaniałą ozdobą Twojego wnętrza.
Narożnik. Ten kominek jest w stanie zaoszczędzić dużo miejsca w pomieszczeniu. Kominki narożne również mają wiele ciekawych wzorów i wyglądają niesamowicie.
Wbudowany. Kominek jest wbudowany w ścianę i ma ciekawe wykończenie. Wbudowany kominek to także oszczędność miejsca. Kominki te są często budowane w nowoczesnym lub zaawansowanym technologicznie stylu, ale dostępne są również klasyczne wzory.
Przenośny. Wyjątkowe rozwiązanie dla tych, którzy chcą korzystać z kominka w dowolnym miejscu w domu. Nie ma podkładu i można go łatwo przenieść do innego pomieszczenia.

Kominek najlepiej wybrać na etapie planowania aranżacji wnętrza. Wtedy na pewno będzie pasować idealnie i świetnie wyglądać.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz