Jak prawidłowo dbać o trawnik?

Trawnik jest taką absolutną podstawą całej twojej posesji. Jeżeli on nie wygląda zbyt dobrze i estetycznie, nie możesz liczyć na to, że twój ogród zaprezentuje się pięknie i to nawet jeśli umieścisz w nim olbrzymią ilość fantazyjnych kwiatów, krzewów i drzewek. Najpierw zawsze trzeba zadbać o podstawy. Dla ciebie tą podstawą będzie właśnie trawnik. Za sprawą poniższych wskazówek nauczysz się go prawidłowo kosić, odżywiać i ogólnie wspierać jego rozwój. Dowiesz się po prostu, jak zadbać o trawnik, by już zawsze był on główną ozdobą całej posesji.

Trwanik wypielęgnowany za pomocą narzędzi BMK

Napowietrzanie gleby

Każdy, kto zajmuje się swoim domowym ogrodem, raczej zdaje sobie sprawę z tego, że nawet trawie należy regularnie dostarczać wody oraz różnych składników odżywczych. Twój trawnik potrzebuje jednak także tlenu. Jeżeli chcesz, by naprawdę dobrze wyglądał, musisz systematycznie go napowietrzać, czyli przeprowadzać zabieg aeracji. W tym celu staraj się co jakiś czas „nakłuwać” ziemię, tworząc w niej wąskie szparki o długości ok. dziesięciu centymetrów. Gleba wyraźnie się wtedy rozluźni, a trawa zacznie na niej szybciej i efektywniej rosnąć.

Koszenie trawnika

Dość logiczne jest też to, że trawnik trzeba regularnie przystrzygać. Jeśli w swoim ogrodzie posiadasz trudno dostępne miejsca, świetnym rozwiązaniem jest wynajem kosy spalinowej Husqvarna, która dotrze do każdego miejsca. Zwróć jednak uwagę na to, w jaki sposób przeprowadzasz ten zabieg. Koszenie trawnika musisz bowiem dostosowywać do panującej pory roku i aktualnych warunków pogodowych. Jeżeli przycinasz trawę wiosną, spróbuj zrobić to tak, aby uzyskała ona długość ok. trzech centymetrów. Dzięki temu do różnych fragmentów trawnika będzie docierać większa ilość promieni słonecznych. Latem twoja trawa powinna być jednak wyższa, gdyż stworzy ona naturalną barierę ochronną dla gleby. Wysokość 5 centymetrów to minimum w okresie wakacyjnym. Jeżeli trawa będzie niższa, grozi to wręcz spaleniem gleby.

Kosa spalinowa wypożyczona w wypożyczalni BMK

Nawadnianie trawnika

Zapewne nie trzeba ci też przypominać o istocie regularnego podlewania trawnika. Jeżeli tylko nie koliduje to z twoim planem dnia, staraj się podlewać trawę albo z samego rana, albo późnym wieczorem, czyli już po zachodzie słońca. W okresie wegetacyjnym nie rób tego jednak zbyt często. Taki domowy trawnik wbrew pozorom nie potrzebuje aż tak wiele wody. Uważaj więc, by nie przesadzić z podlewaniem w drugą stronę. Taka zachłanność nie jest niczym dobrym.

Wynajem narzędzi

Jeżeli natomiast brakuje ci specjalistycznych narzędzi, z pomocą których mógłbyś zatroszczyć się o swój trawnik i inne elementy ogrodu, zacznij je po prostu wypożyczać i zdecyduj się na wynajem kosy spalinowej bądź innych urządzeń. W ten sposób nie będziesz ich musiał kupować. A niestety nie są to tanie sprzęty.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Angelika pisze:

    Polecam! Mam Husqvarne 336fr już 8 lat i z czystym sumieniem mogę polecić ten produkt. Jest bardzo wytrzymala, mocna i bezawaryjna. Slyszalam o niej wlasnie pozytywne opinie przed zakupem, stad moj wybor padl na nią, ale opłaciło się – jest niezbędnikiem w naszym ogrodzie

Dodaj komentarz