Czy fotowoltaika się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność. Inwestującymi w panele fotowoltaiczne są zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Do założenia takiej instalacji skłaniają głównie aspekty ekologiczne i finansowe. Nie da się jednak ukryć, że jest to również w ostatnim czasie bardzo modne. Przed podjęciem decyzji to staniu się właścicielem fotowoltaiki, jednym z najczęściej zadawanych pytań, jest „Czy fotowoltaika się opłaca?”. Wysoki wskaźnik wzrostu inwestycji w fotowoltaikę sprawia, iż przyszłych właścicieli, mogą nachodzić wątpliwości, czy aby na pewno, jest to rozwiązanie odpowiednie dla nich i spełniające ich potrzeby oraz oczekiwania.

Panele fotowoltaiczne appenergy

Aspekty ekonomiczne a fotowoltaika

Bazując na danych, które zostały opublikowane przez Agencję Rynku Energii, bezapelacyjnie można stwierdzić, że rok 2020 był rekordowym, jeżeli chodzi o ilość zamontowanej instalacji fotowoltaicznej oraz pozyskanej dzięki niej energii elektrycznej. Prognozy wskazują na to, że obecny 2021 rok, będzie obfitował w jeszcze większe ilości nowych instalacji. Koniec pierwszego kwartału, bieżącego roku 2021, wskazał, iż łączna moc energii wytworzonej przez fotowoltaikę w Polsce wyniosła prawie 4.5 GW. 

Odpowiadając na zadane już na samym początku pytanie, dotyczące opłacalności przedsięwzięcia, jakim jest zakup instalacji fotowoltaicznej, warto zastanowić się, na czym ona polega. Aby określić czy działanie jest opłacalne, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Głównym z nich jest inwestycja. Aby coś zyskać, należy na początku zainwestować. Tak samo jest w tym przypadku. Główną składową, na samym początku jest koszt paneli, jaki należy ponieść. Dość wysokie są również koszty związane z instalacją oraz koniecznością dokupienia niezbędnych elementów takich jak nowe przyłącza energetyczne, nowe liczniki dwustronne czy standardowe koszty administracyjne. Po poniesieniu wstępnych a zarazem najwyższych kosztów pozostaje nam cieszyć się z pozyskiwanej energii. Wytworzoną energię możemy dwojako spożytkować- możemy ją sprzedać operatorowi, co niewątpliwie będzie dla nas zyskiem lub po prostu z niej korzystać- oszczędność. Zazwyczaj największą ilość energii, panele wytwarzać będą w miesiącach ciepłych a wykorzystywać wieczorami w miesiącach zimniejszych. Inwestycja w panele fotowoltaiczna jest inwestycją długofalową- żywotność paneli szacowana jest do 25 lat– dzięki coraz lepszej technologii wytwarzania i nowocześniejszym materiałom, może być to nawet 25 lat i dłużej. Koszty utrzymania inwestycji, odnoszą się jedynie do okresowych wymian uszkodzonych części. Decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych warto także wybrać odpowiednią firmę. Przykładem zaufanego producenta jest Fotowoltaika APP Energy sp. z o.o. mieszcząca się przy ul. Willowej 42a, w Lublinie (tel: 693345471). Szczegółowe usługi firmy dostępne są na jej stronie internetowej https://appenergy.pl, a także pod wskazanym numerem telefonu.

fotowoltaika appenergy

Choć dostępność i możliwość pozyskania instalacji fotowoltaicznych jest znacznie łatwiejsza, niż jeszcze kilka lat temu, warto pamiętać, że nie jest to inwestycja dla każdego.

Dla kogo nie są panele fotowoltaiczne?

Jeśli masz małe rachunki za zużycie energii lub niewiele wolnej przestrzeni na dachu, taka inwestycja może okazać się po prostu nieopłacalna. Wytworzona energia, która nie zostanie wykorzystana, wraca do sieci a ponadto, w przypadku źle ukierunkowanego układu dachu, montaż może okazać się dużo bardziej kosztowny.

Opłacalność takiej inwestycji, uzależniona jest również od cen energii. Bieżąca sytuacja w Polsce wskazuje, że ceny energii rosną w ekstremalnie szybkim tempie. Sprzyja to inwestowaniu w fotowoltaikę- im wyższe ceny energii, tym bardziej opłacalna staje się inwestycja we własne zasoby energetyczne.

Chętni do podjęcia decyzji o inwestycji w panele fotowoltaiczne, obecnie mają pełen wachlarz możliwości związanych z pomocą przy zakupie. Programy pomocowe nierzadko pomagają w podjęciu decyzji i postawienia przysłowiowej kropki nad i. W chwili obecnej chętni mogą skorzystać z następujących programów pomocowych:- Mój prąd; daje możliwość uzyskania zwrotu maksymalnie 5000 zł, nie więcej jednak niż 50% zainwestowanej kwoty,- Czyste powietrze; program pozwalający skorzystać z pomocy nie tylko w przypadku zakupu i montażu paneli, ale również zwrot do 5000 zł jednak nie więcej niż 50% w przypadku wymiany kotła,- Ulga termomodernizacyjna; ulga podatkowa pozwalająca obniżyć podatek dochodowy,- Energia+; opcja dla firm,- Agroenergia; pomoc dedykowana rolnikom,- Gwarancja Biznesmax; pozwalająca na wynegocjowanie lepszych warunków kredytowych. Odpowiadając na postawione pytanie, odpowiadam z pełnym przekonaniem… TAK, fotowoltaika się opłaca. Szacuje się, że pierwsze zwroty poniesionych kosztów, następują już po 6 latach! Podczas wyboru materiałów oraz podejmowaniu tak ważnej decyzji, należy jednak zachować rozsądek i dostosować zapotrzebowanie do swoich potrzeb. Wówczas inwestycja przyniesie nam nie tylko zysk i oszczędności, ale także satysfakcję.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Tomasz pisze:

    Z jednej strony, fotowoltaika to opłacalna inwestycja, ale z drugiej, trzeba w nią początkowo zainwestować. Ten fakt mnie trochę odstrasza, muszę przyznać…

Dodaj komentarz