Stacja TRAFO – czym jest i do czego służy?

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę stacji transformatorowej w swojej działalności, to w tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego zagadnienia. Osoby, które już zdecydowały się na podjęcie takiej inwestycji, znajdą natomiast informacje o tym, z czym wiąże się budowa i dobór takiej stacji trafo.

Stacja TRAFO - czym jest i do czego służy?
Stacja TRAFO – czym jest i do czego służy?

Czym jest stacja transformatorowa?

Stacje transformatorowe, inaczej stacje TRAFO lub trafostacje. Jest to w gruncie rzeczy, stacja elektroenergetyczna, której zadaniem jest rozdzielanie energii elektrycznej przy występowaniu zróżnicowanych poziomów napięć. Stacja trafo wyposażona jest w transformatory lub przekształtniki prądu przemiennego. Oprócz tego w jej skład wchodzą rozdzielacze średniego i niskiego napięcia. Celem stawiania takich stacji jest transformowanie napięcia średniego w napięcie niskie. Takie stacje zasilane są równie z linii napowietrznej oraz kablowej.

Transformator to urządzenie umożliwiające zmianę napięcia przemiennego na niższe lub odwrotnie. Rozdzielnia elektryczna pozwala na bezpieczne łączenie, przerwanie i rozdział obwodów elektrycznych. Przeniesienie energii elektrycznej prądu przemiennego, odbywa się za pomocą indukcji jednego obwodu na inny.

Czy budowa stacji transformatorowej jest opłacalna?

To czy warto zbudować własną stację trafo, zależy od wielu czynników. Tak samo jest z jej opłacalnością. Budowę można wziąć pod uwagę, gdy operator systemu elektrycznego nie jest w stanie zapewnić nam szybkiego przyłącza lub uniemożliwia zwiększenie mocy. W takim przypadku budowa własnej stacji transformatorowej nabiera sensu. Zwrot inwestycji w stacje trafo, zależy tak naprawdę od naszego zużycia energii. Jeżeli nasze roczne zapotrzebowanie oscyluje w okolicach przynajmniej kilkuset MWh, to budowa stacji nabiera jeszcze większego sensu.

Operator sieci elektrycznej, gdy chcemy zwiększyć moc, często nie decyduje się na postawienie nowego transformatora dla jednego klienta. Powodem takiego stanu rzeczy, jest po prostu brak opłacalności dla niego i wysokie koszty. Zbudowanie stacji transformatorowej na własną rękę rozwiązuje ten problem, daje możliwość zwiększenia oszczędności, a co najważniejsze pozwala dopasować moc do naszych potrzeb.

Stacje TRAFO wykonane przez firmę elektroniczną TRE-ELEKTRYK Olkusz

Jak dobrać prawidłowo stację transformatorową?

Gdy zastanawiamy się nad tym, jaka stacja będzie potrzebna, by najlepiej spełniać nasze oczekiwania, dobrze jest się skontaktować w celu konsultacji, z fachowcami. Firma, taka jak TRE-ELEKTRYK, udostępnia wykonane instalacje elektryczne na swojej stronie internetowej, co jest szczególnie przydatne, podczas poszukiwań potencjalnej firmy, której będziemy powierzać prace z tego zakresu.

Najważniejszą kwestią jest zapoznanie się z warunkami, jakie daje nasza sieć elektroenergetyczna na miejscu, gdzie chcemy postawić stacje. Głównie chodzi tutaj o to, by określić przewidywane obciążenia, ilość odbiorców, moc czynną i bierną oraz by zadbać o bezpieczeństwo związane z ryzykiem pochodzącym od prądów zwarciowych.

Po zbadaniu sieci i ustaleniu głównych założeń można przejść do konkretnych ustaleń. Ważne tutaj będzie, by określić liczbę transformatorów, parametry znamionowe stacji oraz pozostałe składowe wchodzące w jej skład. Na koniec dobrze jest ustalić potencjalne warunki pracy takiej stacji. Gdy to już mamy ustalone, to otrzymamy wycenę i przybliżony termin rozpoczęcia budowy.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Karol pisze:

    Kilka miesięcy temu podjęlismy współpracę z elektrykiem w Olkuszu w celu postawienia stacji Trafo przy naszej inwestycji, niestety firma okazała się niekompetentna i nieterminowa w swoich działaniach. Bardzo fajny i wpis i chętnie damy szansę innej firmie z tych okolic – Już słyszeliśmy o firmie Tre-Elektryk wspomnianej w artykle i były to zawsze pozytywne opinie, więc i my ją wypróbujemy.

Dodaj komentarz