Skip to main content
Kim jest arteterapeuta

Kim jest arteterapeuta i jak nim zostać?

Sztuka odgrywa niezwykle istotną rolę we współczesnej rzeczywistości. To swoista ucieczka od presji, stresu i nieustannego pośpiechu, rzutujących w istotny sposób na naszą codzienność. To właśnie dzięki niej odzyskujemy równowagę pomiędzy sferą psychiczną i fizyczną, odnajdując wewnętrzny spokój i docierając do ukrytych głęboko pokładów emocji po to, by wyrazić je w bezpiecznej formie. Temu z kolei sprzyja arteterapeuta, który towarzyszy nam w procesie twórczym. Kim jest i jakie wykształcenie posiada specjalista od terapii przez sztukę?

Jak zostać arteterapeutą?

Arteterapeuta to osoba, która musi posiadać nie tylko odpowiednie predyspozycje, ale również i wiedzę i umiejętności, pozwalające sprostać stawianym przed nim wymaganiom. Takie z kolei można nabyć w trakcie studiów z zakresu terapii przez sztukę lub też pokrewnych kierunków, związanych ściśle z pedagogiką czy psychologią. Ci, którzy nie chcą rozpoczynać edukacji od początku, mogą również wybrać roczne studia arteterapii, o których nieco więcej dowiesz się po przejściu na podaną stronę. To propozycja dla coachów, pedagogów, psychologów i terapeutów, chcących poszerzyć wachlarz swoich kompetencji. Te z kolei należy nieustannie rozwijać, by skutecznie wspierać swoich pacjentów, bazując na aktualnej wiedzy i badaniach.

Jak wygląda praca arteterapeuty?

Praca arteterapeuty to zajęcie pełne wyzwań, niosące jednak ze sobą spore pokłady satysfakcji. Wpływa na to przede wszystkim fakt, że terapia przez sztukę dotyczy różnych osób, nie tylko zdrowych, ale również i tych, borykających się z problemami natury fizycznej, psychicznej czy emocjonalnej. Tutaj poznasz techniki arteterapii, które wykorzystuje w swojej pracy arteterapeuta. Wśród tych zdecydowanie najważniejszych wymienia się z pewnością:

  • terapię przez sztuki plastyczne,
  • muzykoterapię,
  • biblioterapią i bajkoterapię.

Sporym zainteresowaniem cieszy się także choreoterapia, wykorzystująca w procesie terapeutycznym szeroko pojęty ruch i wyzwalający emocje taniec.

Jak zostać arteterapeutą

Jak przebiega sesja arteterapeutyczna?

Wiesz już, że arteterapia może przybierać różne formy, które uwarunkowane będą przede wszystkim potrzebami, ale również i możliwościami osoby, która bierze udział w zajęciach. Te z kolei trwają na ogół od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin. Jak nietrudno się domyślić, w tym czasie zaangażowanie może nieco osłabnąć, co z kolei wpływa na efektywność procesu terapeutycznego. Rolą arteterapeuty będzie więc także zachęcanie do tworzenia dzieł sztuki – zarówno tych w pełni zaplanowanych, jak i całkowicie spontanicznych. Dzieci z pewnością docenią gry i zabawy, dorośli z kolei nastawieni będą na bardziej refleksyjny charakter spotkań, pozwalający zrozumieć i przeżyć ukryte głęboko emocje. I to właśnie w tym tkwi jedno z głównych zadań arteterapeuty, który powinien dopasować formę zajęć do realnych potrzeb i oczekiwań ich uczestników.

Jakie cechy musi posiadać arteterapeuta?

Jak już zostało wspomniane, arteterapeuta, by móc wykonywać powierzone mu obowiązki, powinien posiadać ściśle określone predyspozycje. Mowa tutaj przede wszystkim o cechach charakteru, gwarantujących sukces w zawodzie. Na ich liście nie może zabraknąć:

  • wysokiego poziomu empatii,
  • umiejętności tworzenia przyjaznej atmosfery, budującej wzajemne zaufanie,
  • cierpliwości,
  • wrażliwości na potrzeby innych ludzi,
  • umiejętności wsłuchiwania się w problemy innych osób.

Tylko zrozumienie potrzeb i emocji pacjenta pozwala bowiem na pokierowanie procesem twórczym w odpowiednim kierunku tak, by osiągnąć zamierzone cele.

Czy warto zostać arteterapeutą?

Oczywiście, że tak! O korzyściach, płynących z arteterapii mówi się bowiem coraz głośniej, a jej popularność nieustannie wzrasta. To z kolei leży u podstaw stale rosnącego zapotrzebowania na profesjonalnych terapeutów, wykorzystujących w swojej pracy szeroko pojętą sztukę, by oddziaływać nią na emocje, samopoczucie i zdrowie osób, które zdecydują się na uczestnictwo w zajęciach.

Dodaj komentarz