Jak działa pompa ciepła?

Aktualne ceny ogrzewania elektrycznego czy gazowego coraz bardziej niepokoją użytkowników. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pieców węglowych, gdzie zakup opału wiąże się ze sporymi kosztami. Nie dziwi więc fakt, że coraz większe zainteresowanie kieruje się w stronę alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest pompa ciepła, która jest nie tylko tanim w eksploatacji, ale również przyjaznym dla środowiska systemem grzewczym. Czym jest i jak działa pompa ciepła i czy rzeczywiście warto rozważyć taką inwestycję?

Montaż pomp ciepła Sevro Kraków

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które w swojej pracy wykorzystuje energię cieplną, pochodzącą z wody, gruntu lub powietrza. Taka energia ulega we wnętrzu urządzenia stosownym przemianom. Zachodzi tutaj więc kilka istotnych procesów, począwszy od parowania i sprężania, przez skraplanie i rozprężanie. Dzięki temu urządzenie to może nie tylko ogrzewać pomieszczenia i wodę użytkową. Z powodzeniem jest ono bowiem wykorzystywane również do chłodzenia domu w okresie letnich upałów. Co ważne, pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, co jest niezwykle istotnym czynnikiem dla osób, dbających o dobro środowiska.

Jak działa pompa ciepła?

W tradycyjnych systemach ogrzewania, do wytworzenia ciepła potrzebne jest paliwo, co generuje potrzebę wykorzystania sporej ilości energii. Dzięki pompie ciepła ilość wykorzystywanej energii zostaje ograniczona, gdyż urządzenie to korzysta w dużej mierze z możliwości, jakie daje sama natura. Dla przykładu pompa powietrzna wykorzystuje energię, pochodzącą z powietrza. W tym przypadku energia elektryczna potrzebna jest wyłącznie do napędu sprężarki. Na urządzenie składa się jednostka wewnętrzna i agregat, umieszczany na zewnątrz. Pomiędzy tymi dwoma elementami znajdują się natomiast przewody, w których przewodzony jest czynnik chłodzący. Ci, których interesuje montaż pomp ciepła w Krakowie i okolicach, powinni zapoznać się z ofertą od firmy Sevro, z siedzibą przy ul. Zygmunta Glogera 67/31, 31-222 Kraków (tel. 798 230 260), już od lat zajmującej się profesjonalnym montażem i serwisem pomp ciepła.

Pompy ciepła Kraków Sevro

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompy ciepła są intuicyjne w obsłudze, wymagając wyłącznie ustawienia odpowiedniej temperatury. Są to również urządzenia przyjazne dla środowiska. Pompy nie wytwarzają kurzu czy spalin, a po ich pracy nie pozostaje nawet śladowa ilość popiołu. Wpływa to na jakość powietrza, pozwalając jednocześnie zaoszczędzić nieco miejsca, co ułatwiają kompaktowe rozmiary urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, koszty ogrzewania pomieszczeń diametralnie obniżają się, a sama inwestycja zwraca się w stosunkowo krótkim czasie. Pompa ciepła umożliwia nie tylko ogrzanie pomieszczeń, ale również i wody użytkowej.

Co więcej, daje możliwość chłodzenia domu w czasie letnich upałów. Z racji tego, że pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, przy ich zakupie i montażu skorzystać można z różnego rodzaju programów, w ramach których następuje częściowy zwrot kosztów całej inwestycji. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się pokryć całość z własnego budżetu, czy też będziemy poszukiwać alternatywnych rozwiązań, warto zapoznać się z ofertą, zamieszczoną na stronie https://sevro.pl/pompy-ciepla/uslugi/, pochodzącą od wspomnianej już firmy Sevro. Bezpieczną pracę i długą żywotność urządzenia zapewnia bowiem tylko profesjonalna instalacja oraz regularny serwis, świadczony przez profesjonalny zespół fachowców.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Michalina Z. pisze:

    Cieszę się, że trafiłam na ten artykuł! Od dłuższego czasu w związku z rosnącymi cenami energii zastanawiamy się z mężem nad montażem pompy ciepła w naszym domu. Myślę, że to znak, żeby w końcu się za to wziąć, zwłaszcza że podobno lato w tym roku ma być bardzo upalne.

Dodaj komentarz