Czym jest labioplastyka i czy warto ją wykonać?
Labioplastyka – co kryje się za tym skomplikowanym terminem? To nowoczesny zabieg medyczny mający na celu korektę kształtu i/lub wielkości warg sromowych. W przypadku plastyki warg sromowych mniejszych zabieg nosi nazwę labiominoroplastyki, natomiast korekcja warg sromowych większych to labiomajoroplastyka.
Wskazania i przeciwskazania do zabiegu
Chęć wykonania zabiegu jakim jest labioplastyka może być uzależniona od kilku czynników. Przerost lub atrofia warg sromowych to najczęstsze przyczyny jego przeprowadzania. Powyższe dolegliwości powodują dyskomfort podczas codziennych czynności, uprawiania sportów oraz podczas współżycia seksualnego. Zbyt małe wargi sromowe mogą dodatkowo powodować częste infekcje intymne. Labioplastyka wykonywana jest również u kobiet, u których poród naturalny spowodował deformację okolic intymnych. Jednakże, zabieg korekcji warg sromowych dedykowany jest wszystkim kobietom niezupełnie usatysfakcjonowanym wyglądem swoich okolic intymnych. Do przeciwskazań do zabiegu zalicza się: okres ciąży i połogu, stan zapalny pochwy lub sromu, zaburzenia krzepliwości krwi, chorobę nowotworową, nieprawidłowy wynik badania cytologicznego i miesiączkę.
Czym jest labioplastyka?
Jeśli ktoś zastanawia się nad pojęciem labioplastyka – na czym polega, jakiego rodzaju zabiegiem jest – odpowiadamy. Jest to abieg zmniejszenia warg sromowych może być wykonany na trzy sposoby: chirurgicznie, laserowo lub radiofrekwencyjnie. W pierwszym przypadku chirurg przy pomocy skalpela wykonuje kilka nacięć na skórze w taki sposób, aby uzyskać pożądany efekt i możliwie jak najbardziej ukryć blizny. Obecnie często odchodzi się od metody inwazyjnej na rzecz metody laserowej, gdyż wykazuje ona także lepszą skuteczność. Zabieg w tym wypadku polega na usunięciu nadmiaru tkanki z warg sromowych za pomocą lasera. Ostatnia z metod labioplastyki wykorzystuje fale elektromagnetyczne. Wyboru najodpowiedniejszej metody, w konkretnym przypadku, dokonuje lekarz na podstawie badania fizykalnego oraz wywiadu z pacjentką.
W celu zwiększenia warg sromowych stosowane są wypełniacze w postaci autologicznej tkanki tłuszczowej lub kwasu hialuronowego. Tkanka pobrana od pacjentki lub inny rodzaj wypełniacza zostają wstrzyknięte w odpowiednie miejsca skóry, tak by uzyskać pożądany efekt.
Czego można oczekiwać po zabiegu?
Przez kilka dni po zabiegu mogą występować ból, zasinienie i obrzęk w okolicach warg sromowych. Po zabiegu labioplastyki zalecane jest ograniczenie aktywności fizycznej, w tym korzystania z basenów, saun i solarium do momentu całkowitego zagojenia ran. Powikłania po powyższym zabiegu zdarzają się niezwykle rzadko i nie trwają długo.
Decyzja o korekcji warg sromowych jest bardzo indywidualna i podyktowana różnymi względami. Jednakże, zabieg ten zyskuje zwolenniczki, a tym samym zyskuje na popularności głównie wśród kobiet młodych i tych chcących poprawić estetykę okolic intymnych, a także zdrowie i komfort codziennego życia.