Przejdź do treści głównej

Miesiąc: kwiecień 2021

Miłość czy obsesja?

Czy prawdziwa miłość to miłość symbiotyczna, nieznosząca rozstania, wręcz obsesyjna? Czy może zdrowy związek to związek dwóch kochających się, ale jednak odrębnych osób? O miłości i obsesji opowiada dziś psycholog Beata Załucka-Gosk, której gabinet pomocwlabiryncie.pl znajduje się w Gdyni.

Para przed wizytą u psycholog Beaty Załuckiej Gosk

Stereotyp miłości w kulturze

Od małego jesteśmy karmieni przez media wizją idealnej miłości czy też opowieściami o dwóch połówkach jabłka, które, połączywszy się po latrach poszukiwań, stworzą jedną, nierozerwalną całość. Część osób dorastając zdaje sobie sprawę, że rzeczywistość odbiega od tych młodzieńczych marzeń a idealne połączenie dusz istnieje tylko w komediach romantycznych. Takie osoby wchodząc w relację z drugą osobą nie zapominają o tym, by zachować własną tożsamość w związku i mieć swój mały świat – to, że łączy nas miłość, nie znaczy przecież, że nie mamy prawa się różnić, mieć swojego zdania, swoich pasji czy własnych znajomych.

Niezależność w związku

Jesteśmy dwoma kochającymi się, bliskimi sobie ale jednak odrębnymi osobami. Funkcjonujemy w roli partnera ale nie przestajemy funkcjonować w innych rolach – rodzica, dziecka, przyjaciela, obywatela. W związku jesteśmy po to, by się uszczęśliwiać, by razem iść przez życie, a nie ze względu na uzależnienie od partnera. Dla niektórych zaakceptowanie tej prostej prawdy nie przychodzi jednak zbyt łatwo. Takie osoby oczekują od partnera całkowitej dyspozycyjności i pełnego poświęcania. Jeśli znajomi, to wspólni, jeśli hobby, to oczywiście to samo. Chwila dla siebie, samotny spacer czy wyjście ze znajomymi bez towarzystwa drugiej połówki? „My się tak kochamy, że wszystko robimy razem, szalejemy za sobą, nie chcemy rozstawać się nawet na chwilę”. Kiedy te z pozoru niewinne słowa stają się groźne przeczytasz pod linkiem, gdzie opisany został związek symbiotyczny oraz co go charakteryzuje.

Miłość symbiotyczna

Kiedy mamy do czynienia z miłością symbiotyczną?

Oczywiście gdy jest to etap przejściowy nie ma w tym nic groźnego, zwłaszcza na początku związku, gdy wszystko jest nowe, fascynujące, w brzuchu szaleją motyle a my spijamy z ust partnera każde jego słowo. Co jednak, gdy mimo upływu czasu nic się nie zmienia, a relacja zaczyna niezdrowo ewoluować i przypominać uzależnienie od partnera? Czy to jeszcze miłość, czy już może miłość symbiotyczna, w której partner nie jest częścią naszego życia, ale w zasadzie całym życiem? Czy druga osoba wytrzyma tą presją bycia dla kogoś wszystkim – czy zacznie się dusić w tym układzie a nawet z niego uciekać?

Czym jest osobowość symbiotyczna?

Taki model funkcjonowania w związku wynika niestety zazwyczaj z nierozwiązanych – a czasem nawet nieuświadomionych – problemów u jednego albo u obojga partnerów. Niskie poczucie własnej wartości, fobie, stany lękowe, nieprzepracowane traumy z dzieciństwa – przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Ich rozpoznanie nie zawsze jest proste i nierzadko wynika pomocy specjalisty (psychologa czy psychoterapeuty) i samodzielnej, mozolnej pracy. Czy warto? Warto! Osoba świadoma własnych potrzeb ma większą szansę zbudować dojrzałą, satysfakcjonująca relację z drugim człowiekiem a jednocześnie zachować własną tożsamość w związku.

Co zrobić ze starym autem?

Prawie każdy właściciel samochodu prędzej czy później staje wobec następującego problemu: kiedy zdecydować się na wymianę auta. Choć zdarzają się wyjątki osób, które przez kilka dziesięcioleci przywiązane są tylko do jednego pojazdu, to większość użytkowników kupuje je z zamiarem wymiany po pewnym okresie czasu. Powody tej decyzji mogą być różne – na przykład powiększa się rodzina, zmieniają się warunki życiowe lub dalsze korzystanie z danego modelu przestaje się opłacać. Najczęściej jednak jest to zwyczajna potrzeba zmiany oraz poczucie znudzenia dotychczas używanym samochodem, który nieco się już zestarzał i nie wytrzymuje konkurencji z obecnymi na rynku nowymi modelami. Inaczej mówiąc zmiana auta jest już przesądzona od momentu samego zakupu.

Sprzedaż auta do skupu

Kiedy zdecydować się na wymianę auta?

Najkorzystniejszym okresem na podjęcie tej decyzji jest piąty rok od wyjazdu samochodu z salonu. Pojazdy tracą na wartości najbardziej przez pierwsze dwa lata, kiedy to ich potencjalna cena spada o około 20 procent każdego roku. W następnych latach spadki te spowalniają sięgając w przybliżeniu 10 procent. Auto się starzeje, a cena serwisowania rośnie, co jest następstwem coraz większej awaryjności. Nawet solidne konstrukcje z biegiem lat stają się coraz bardziej zawodne, ząb czasu może dotknąć też modele prestiżowych marek. Jeśli finanse i sytuacja materialna na to pozwalają, to aby uniknąć rosnących nierzadko lawinowo kosztów utrzymania samochodu należy pomyśleć o różnych możliwościach jego korzystnego zbycia oraz kolejnym zakupie.

Jak sprzedać auto?

Jest wiele sposobów na sprzedaż auta, a wybór jednego z nich zależy od preferencji właściciela oraz jego sytuacji życiowej. Sprzedaży samochodu można się podjąć na własną rękę. Jednak przy braku doświadczenia w takich transakcjach można popełnić błąd, polegający choćby na niedopełnieniu zobowiązań podatkowych. Pośrednicy najczęściej przyjmują samochody na zasadach komisu lub skupu. Komis przyjmuje pojazd i wypłaca za niego pieniądze dopiero wtedy, kiedy kupi go klient. W drugim przypadku, jak zapewnia firma Skup aut Wejherowo, na pieniądze nie trzeba czekać, a należność z reguły wypłacana jest prawie natychmiast. Aby sprzedać stare auto do skupu wystarczy jedynie dostarczyć komplet dokumentów udowadniających własność oraz dopełnić określonych formalności. Między innymi potrzebna jest do tego ocena zawodowego rzeczoznawcy, który zazwyczaj pozostaje na usługach firmy zajmującej się obrotem samochodami.

Transakcja sprzedaży auta

Jak oszacować cenę auta?

Na podstawie stanu pojazdu i aktualnych cen rynkowych dokonuje on oszacowania wartości przedmiotu transakcji, jest tym samym rodzajem pośrednika między sprzedającym a kupującym. Pomoc rzeczoznawcy jest niezmiernie ważna. Wiedza o tym, jak sprzedać do skupu auto sprawne lub uszkodzone w opłacalny sposób jest przydatna z punktu widzenia klienta. Często zbycie samochodu po stłuczce lub wypadku opłaca się bardziej niż jego naprawa.