Przejdź do treści głównej

Miesiąc: październik 2020

Jak ciekawie spędzać czas z rodziną?

Ostatnio okoliczności sprzyjają temu, aby więcej czasu spędzać w gronie domowników. Wspólne spędzanie czasu niestety najczęściej polega na tym, że każdy patrzy w swoje urządzenie mobilne: smartfon, tablet albo laptop. Ewentualnie wszyscy gapią się w telewizor. Tymczasem jest więcej pomysłów na przebywanie w rodzinnym gronie.

Rodzina spędzająca razem czas

Gry planszowe

Warto pomyśleć o zakupie interesujących gier planszowych. Obecnie wybór jest bardzo bogaty. Bez trudu można znaleźć coś, co będzie odpowiadało wszystkim członkom rodziny. W przypadku większych familii można urządzić nawet miniturniej. Np. szachowy czy warcabowy. Innym pomysłem jest zakup zestawu do pokera, wraz z żetonami.

Nauka i zabawa w jednym

Bardzo rozwojowym sposobem pędzania czasu z rodziną jest wspólne czytanie. Po skończonej lekturze czytelnicy mogą streścić sobie wzajemnie książki, które przeczytali. To bardzo poszerza horyzonty. Istnieją też zabawy, które nie wymagają praktycznie żadnego dodatkowego sprzętu. Mowa o kalamburach albo o grze w inteligencję czyli państwa, miasta. Oglądanie telewizji także bywa wartościowe. Pod pewnymi warunkami. Po pierwsze należy wybrać film lub program świadomie. Po drugie natomiast, wypada po seansie wspólnie podyskutować na temat tego, co się obejrzało.

Rodzina grająca wspólnie w gry planszowe

Wspólne uprawianie sportu

Spędzać czas z rodziną powinno się jednak przede wszystkim na świeżym powietrzu. To znakomity sposób na poprawę zdrowia i kondycji, a jednocześnie zacieśnienie rodzinnych więzów. Spacer, podczas którego można porozmawiać może okazać się bardzo integrujący. Dobrze wybrać się wspólnie na wycieczkę rowerową, urządzić piknik czy pograć w piłkę bądź badmintona.

Czy warto założyć własną firmę?

Wiele osób waha się przed rozpoczęcie działalności gospodarczej z powodu nadmiernej biurokracji i wielu specyficznych na pierwszy rzut oka sposobów opodatkowania. Mało kto rozumie jak założyć własną firmę w szybki i efektywny sposób. Na całe szczęście w dobie internetu jesteśmy w stanie już nie tylko zajmować się rozwojem własnego biznesu, ale także formalnościami administracyjno-podatkowymi.

Czy warto założyć własną firmę?

Jak założyć firmę?

Jeżeli myślisz o jednoosobowej działalności gospodarczej, to wystarczy wejść na stronę urzędu i wypełnić odpowiednie formularze. Tak samo, działa to przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są zalety posiadania własnej firmy, to musisz skupić się na temat jej opodatkowania.

Rozliczanie podatków

Każde opodatkowanie niesie za sobą pewne plusy i minusy. Przykładowo, jeżeli chcesz być vatowcem, i rozliczać się na księdze rozchodów i przychodów, to we wszystkich zakupach potrzebnych do wykonania usługi/produktu odejmiesz podatek, czyli dwadzieścia trzy procent od kwoty brutto. Oczywiście wiąże się to z większymi kosztami. Natomiast pracując na ryczałcie, nieważne ile zarobisz, zawsze odprowadzisz stały procent od swojego przychodu.

Sukces po założeniu własnej firmy

Zalety posiadania własnej firmy

Największym plusem dla osób na tyle przedsiębiorczych, aby założyć własną firmę, jest praca dla samego siebie. Praca na własny rachunek. Budowanie własnego biznesu jest formą twórczą, gdzie wymagana jest mieszanka kreatywności, wnikliwości i ścisłego myślenia. Jednakże ponad wszystkim, najważniejsza jest komunikacja i umiejętność dogadywania się z klientami.

Zwiedzajmy polskie góry!

Osoby zastanawiające się, jak spędzić zimowe ferie, letnie wakacje czy choćby weekend, o dowolnej porze roku, powinny zdecydować się na wyjazd w góry, a najlepiej w Tatry.

Tatry

Klimat Tatr

Ten region Polski ma wiele do zaoferowania o każdej porze roku, choć warto pamiętać, że w szczytach sezonu turystów jest tam wręcz zatrzęsienie, a w okresie jesieni i zimy szybko zapada zmrok, pogoda wiosną jest zaś dość kapryśna. Nie są to jednak bynajmniej wady, a raczej zalety tego regionu, wydatnie wpływające na jego niepowtarzalny klimat.

Tatry wiosną i latem

Wiosną można zachwycać się kwitnącymi na halach krokusami i innymi kwiatami wiosennymi lub… rozkoszować się urokami zimy jeszcze wtedy, gdy w pozostałych regionach kraju panuje już wiosna. Zdecydowanie jednak najbardziej niezwykły jest wyjazd w góry zimą, szczególnie dla osób, które chcą zasmakować prawdziwej zimy, o jaką w całej, poza górami, Polsce, coraz trudniej. Zima w Tatrach to przy tym nie tylko szusowanie po narciarskich stokach. Nawet osoby, które nie jeżdżą na nartach czy snowboardzie, nie będą się nudzić, gdyż można zdecydować się na przykład na zwiedzanie szlaków górskich. Zimą oczywiście wymaga to pewnej ostrożności, odpowiedniego wyposażenia i nie wszędzie można wejść, ale widoki ośnieżonych gór oraz drzew są niezapomniane – można poczuć się jak w lodowej krainie.

Morskie oko w zimie

Oczywiście bardzo ważnym elementem jest też kosztowanie potraw góralskiej kuchni i wieczorne biesiadowanie w karczmach, koniecznie z towarzyszeniem góralskiej kapeli oraz tradycyjnych napitków – góralskiej herbaty lub grzańca.