Hemoroidy – przyczyny występowania oraz leczenie

Odczuwasz dyskomfort w trakcie wypróżniania? Pieczenie, swędzenie, a nawet krwawienie okolic odbytu? Nie lekceważ tych objawów, to mogą być hemoroidy. Ten nieco wstydliwy problem jest bardzo powszechny i dotyczy sporej części społeczeństwa, zwłaszcza po 50. roku życia. Pojawia się także u kobiet po porodzie.

Problem hemoroidów leczony w gabinecie Derm-Estetyka

Żylaki odbytu – czym są?

Hemoroidy to żylaki odbytu, które powstają na skutek nadmiernego wypełnienia krwią guzków krwawniczych. Skutkuje to powstaniem obrzęku i stanu zapalnego. Zaawansowane stadium choroby może wymagać interwencji chirurgicznej.

Jakie są objawy?

Choć żylaki odbytu nie są stanem zagrażającym życiu, to ich obecność może wiązać się z wystąpieniem nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości. Do objawów zalicza się świąd i pieczenie okolic odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia, ból przy wypróżnianiu, podrażnienie śluzówki, krwawienie z odbytu, a czasem także wypadanie guzka krwawniczego na zewnątrz. Posiadasz jeden z wymienionych objawów i zastanawiasz się, czy powinieneś zgłosić się do specjalisty? Przeczytaj, jak wygląda leczenie hemoroidów oraz jakie metody są stosowane w gabinetach.

Z jakiego powodu powstają hemoroidy?

Istotną rolę odgrywają tutaj twoje codzienne zachowania. Do czynników, które zwiększają ryzyko powstania żylaków odbytu, należą przede wszystkim:

  • występowanie zaparć lub biegunek,
  • nieregularne wypróżnienia,
  • silne parcia przy wypróżnianiu,
  • siedzący tryb życia,
  • ciąża,
  • poród,
  • intensywny wysiłek fizyczny (np. podnoszenie ciężarów),
  • dieta uboga w błonnik i za mała ilość wypijanych płynów,
  • otyłość,
  • osłabienie mięśni spowodowane podeszłym wiekiem.
Hemoroidy spowodowane siedzącym trybem życia, leczone w Derm-Estetyka

Na czym polega leczenie?

Łagodne stany chorobowe nie wymagają interwencji chirurgicznej, a do ich leczenia wystarczy zachowanie odpowiedniej diety i prawidłowej higieny, regulacja rytmu wypróżnień, a czasem także leki wspomagające (czopki, maść), które zapisuje lekarz specjalista – proktolog.

Leczenie hemoroidów w bardziej zaawansowanym stadium wymaga zastosowania odpowiednich zabiegów. Jednym z nich jest małoinwazyjny zabieg skleroterapii. Polega on na wprowadzeniu leku bezpośrednio do zmienionych chorobowo żył w celu ich zamknięcia. Metoda ta bazuje na celowym wywołaniu miejscowego stanu zapalnego, w wyniku którego następuje zrośnięcie się naczynia i zaniknięcie żylaka. Cechuje się dużą skutecznością.

Inne małoinwazyjne zabiegi stosowane w leczeniu żylaków odbytu to:

  • koagulacja – zamykanie naczyń z wykorzystaniem wysokiej temperatury;
  • usuwanie żylaków za pomocą sondy zamrażającej;
  • „gumkowanie” – czyli zakładanie gumowych podwiązek na zmianę.

Kolejne metody leczenia hemoroidów obejmują zabiegi operacyjne. Pacjentów kwalifikuje się na podstawie zaawansowania choroby oraz stopnia uciążliwości dolegliwości. Leczenie to ma na celu usunięcie dokuczliwych hemoroidów, a także zmniejszenie ukrwienia pozostałych żylaków.

Kiedy iść do lekarza?

Powinieneś zgłosić się do lekarza zawsze, kiedy w twoim stolcu pojawi się krew. Jest to objaw, który może świadczyć o innych, poważnych chorobach (na przykład raku jelita grubego) i wymaga on konsultacji. Jeśli przyczyną krwawienia jest wystąpienie hemoroidów, lekarz zaproponuje ci najlepszy sposób postępowania, dostosowany do twojego przypadku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz