Dla kogo jest terapia par? – Sprawdź czy Twoje małżeństwo potrzebuje pomocy!

Żyjąc w pośpiechu, dążąc do poprawy stanu swojego życia czy budowaniu kariery, często zapominamy o najważniejszych rzeczach jakimi są rozmowa oraz dbanie o relacje. Jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do wymiany zepsutych rzeczy na nowe, zamiast ich naprawy. Szukamy ułatwienia sytuacji zamiast sposobu rozwiązania, co odbija się również na naszych związkach. Zapominamy o tym, że relacje również można „naprawić” zamiast odpuszczać i wymieniać na nową lub godząc się z faktem i żyć w nieszczęściu. Brak pracy nad związkiem, brak rozmowy i szukania kompromisu sprawia, że partnerzy odsuwają się od siebie.

Terapia par Bydgoszcz

Terapia małżeńska – czyli jak nauczyć się sztuki porozumienia z pomocą psychoterapeuty

Warto poświęcić sobie nawzajem trochę czasu, zaakceptować mniej istotne wady oraz poprawiać błędy. Najważniejszym elementem związku jest komunikacja. Odsuwanie tematu, przekładanie rozmowy jedynie pogłębia problemy pojawiające się w związku oraz namnaża nieprzyjemne emocje. Nierozwiązując niezgodności w swojej relacji partnerzy stają się zmęczeni psychicznie, nerwowi, impulsywni, a co za tym idzie znacząco odsuwają się od siebie, a wcześniejsza miłość zamienia się w niechęć. Potrzebne jest odnalezienie sposobu komunikacji komfortowego dla obu partnerów, oraz rozwiązania problemu. Nierozwiązane sprawy nie znikają, a jedynie upamiętniają się w umyśle partnerów i są powodem do kolejnej kłótni lub wypominania wcześniejszych wydarzeń. Największymi błędami w komunikacji między partnerskiej jest krzyk, cisza oraz ucieczka. Te trzy elementy „radzenia sobie z problemem” w żaden sposób nie poprawiają sytuacji, a jedynie komplikują. W sytuacji gdy para nie jest w stanie poradzić sobie sama z komunikacją oraz polepszeniem sytuacji w związku warto zasięgnąć pomocy terapeutycznej skierowanej do par – profesjonalnej terapii małżeńskiej prowadzonej przez doświadczonego specjalistę.

Gabinet psychologiczny Bydgoszcz

Terapia dla par

Patrząc na sytuacje z perspektywy osoby trzeciej o wiele łatwiej zrozumieć obie strony oraz znaleźć przyczynę konfliktów. Dzięki terapii dla par problemy staną się bardziej jasne oraz przejrzyste, terapeuta nazwie emocje po imieniu oraz pomoże jak sobie z nimi radzić. W czasie terapii para może przedstawić sobie warunki, wymagania, swoje własne emocje oraz czego oczekuje od swojego partnera. Nie od dziś wiadomo, że o wiele łatwiej zwierzyć się z problemów związkowych osobie trzeciej aniżeli własnemu partnerowi/partnerce prosto w oczy podkreślając również fakt strachu przed reakcją. Dzięki kontrolowanej rozmowie, oraz wywiadzie przeprowadzonym z terapeutą, para może swobodnie wypowiedzieć swoje zdanie, wyrazić swoje uczucia nie obawiając się, że po swojej wypowiedzi nastąpi kolejna niepotrzebna kłótnia, zamiast oczekiwanej próby poprawy sytuacji. Terapia jest wspólną pracą pomiędzy parą oraz terapeutą lub dwoma terapeutami. Zaangażowanie w pracę każdej ze strony przyniesie efekty, a związek znów zacznie kwitnąć.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz