Wizyta u psychologa to żaden wstyd

Wiele osób wie, że przydałaby im się wizyta u psychologa, ale obawiają się, że odwiedzenie takiego specjalisty sprawi, że będą postrzegane jako osoby chore psychicznie.

Grafika na temat wizyty u psychologa

Wizyty u psychologa w dziejszych czasach

Na szczęście takie piętnowanie jest już coraz rzadsze, ponieważ coraz więcej osób przekonuje się, że różnego rodzaju zaburzenia są wynikiem wysokiego rozwoju cywilizacji i są dziś już niestety czymś zupełnie zwyczajnym. Ma je wiele osób. W dodatku warto wiedzieć, że do specjalisty tego rodzaju, a nawet do psychiatry, udają się nie tylko ludzie, którzy mają poważne problemy tej natury, takie jak zaburzenia odżywiania, fobie, nerwice czy uzależnienia. Pomoc specjalisty przydaje się nawet w przypadku długotrwałego smutku, na przykład po rozstaniu czy śmierci bliskiej osoby, a nawet wówczas, gdy źle się sypia.

Wizyta u psychologa

Kiedy ludzie kierują się do specjalisty?

Na wizyty u psychologa bardzo często decydują się też rodzice dzieci, które źle się uczą, są agresywne lub wycofane, lub też wykazują wiele innych odstępstw od normy, a rodzice nie wiedzą, jak do nich dotrzeć. Zresztą wyróżnić można bardzo wiele sytuacji, w których wsparcie specjalisty będzie bardzo ważne. Na pewno warto z niego skorzystać w trudnych sytuacjach, w których nie można poradzić samodzielnie, jak w przypadku depresji, myśli samobójczych czy wspominanych uzależnień. W większości są one zbyt silne, by możliwe było z dnia na dzień odstawienie uzależniającej substancji czy zachowania.

Osoby zastanawiające się, kiedy należy udać się do psychologa, powinny też wiedzieć, że jest to bardzo wskazane w przypadku wielu nastolatków, na przykład mających problemy w grupie rówieśniczej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz