Gdzie warto się zatrzymać będąc w Tarnowie?

Miasto na mapie Polski zwane „Perłą Renesansu” skrywa wiele tajemnic i ciekawostek. Tarnów, bo o nim mowa, nazywany jest polskim biegunem ciepła i leży w województwie małopolskim. Tarnów prawa miejskie uzyskał już w 1330 roku za sprawą dekretu Władysława Łokietka. 

Tarnów – miasto ciekawostek

Tarnów zwany miastem wielu kultur jest niezwykle bogaty w zabytki. Często mówi się nawet, iż miasto to, zaraz po Krakowie, ma najwięcej zabytków w południowej części Polski. Większość tych zabytków pochodzi z XVI-XVII wieku. Piękne budynki pochodzą z czasów, gdy miasto zamieszkiwane było przez przedstawicieli wielu narodów m.in Niemców, Romów, Austriaków i Żydów. Należy zwrócić uwagę na to, że pod koniec okresu międzywojennego Żydzi stanowili aż 45% mieszkańców miasta.

Nie tylko średniowieczne i renesansowe zabytki charakteryzują Tarnów. Nie bez przyczyny miasto to nazywane jest polskim biegunem ciepła. Badania wykazały, że okres wegetacyjny jest tu najdłuższy w całej Polsce i wynosi ponad 225 dni. Średnia roczna temperatura wynosi tu około 9 stopni Celsjusza. Z tego powodu Tarnów często odwiedzany jest przez turystów. Wiele z nich decyduje się na dłuższy pobyt w tym pięknym mieście. Warto wtedy wybrać odpowiednie miejsce na nocleg. Takim miejscem jest Hotel Gal, mieszczący się przy ul. Dworcowej 5 w centrum Tarnowa (tel: 14 688 99 30). Oferta usług noclegowych dostępna jest na stronie www.hotelgaltarnow.pl oraz pod wskazanym numerem telefonu. Dzięki udogodnieniom zapewnionym przez hotel, goście mogą miło i komfortowo spędzić czas, a ich pobyt w Tarnowie jest jeszcze bardziej atrakcyjny.

Co warto zobaczyć w Tarnowie?

Tarnów charakteryzuje się jedną z największych w Polsce starówek. Kamienice, które się na niej znajdują pochodzą z okresu renesansu i wzbudzają podziw turystów. 

1. Kościół pw. Świętej Rodziny

Symbolem Tarnowa, który znajduje się na trasie przed starym rynkiem jest ponad stuletni kościół pw. Świętej rodziny, Charakteryzują go dwie piękne wieże. Bryłę kościoła opracował architekt Jan Sas-Zubrzycki. Styl budowli określa się jako nadwiślański. Warto również zwrócić uwagę na to, że witraże kościoła zostały zaprojektowane przez Stefana Matejko (brat Jana).

2. Muzeum Etnograficzne

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem w Tarnowie jest Muzeum Etnograficzne. Mieści się ono w XVIII wiecznym dworku. Niegdyś znajdował się tu zajazd. Obecnie jest to pierwsza w Europie placówka poświęcona kulturze i historii Romów. Ta mniejszość etnograficzna wywodząca się z Indii związana jest z Tarnowem do dziś. Na podwórzu muzeum zobaczyć możemy słynne cygańskie wozy zwane taborami.

3. Czerwony Tramwaj

W latach 1911-1942 Tarnów posiadał swój system tramwajowy, który składał się z jednej linii. Tarnów, obok Lwowa i Krakowa, był jednym z trzech miast Galicji, które posiadały system tramwajów elektrycznych w roku 1911. Obecnie na placu Sobieskiego w Tarnowie odwiedzić można wierną replikę tramwaju z tamtych lat. Zlokalizowana jest w nim kawiarnia, co nadaje niezwykły klimat temu miejscu.

4. Zabytkowa Bima

Nieopodal rynku w Tarnowie stoi Bima. Jest to element Starej Synagogi z XVII wieku. Bima ta doskonale przypomina nam o historii Tanowa, w której dużą rolę odegrał naród żydowski. 

Tarnów to miasto ogromnej liczby zabytków. Poza wspomnianymi wyżej, będąc w Tarnowie warto zobaczyć też pomnik Władysława Łokietka, Pomnik I Transportu więźniów do KL Auschwitz, pomnik Romana Brandstaettera oraz odwiedzić Muzeum Diecezjalne.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Wiesław pisze:

    Szkoda, że dopiero teraz trafiłem na ten artykuł. Mój nocleg w Tarnowie był zdecydowanie nieudany.. Na przyszłość będę wiedzieć, gdzie się zatrzymać. Dzięki za propozycję.

  2. Basia pisze:

    Zaciekawił mnie opisywany tutaj Czerwony Tramwaj. Nigdy do tej pory nie słyszałam o kawiarni w tramwaju. Brzmi to bardzo nietypowo i jeśli kiedyś pojadę do Tarnowa będzie to niewątpliwie punkt, o który będę musiała zahaczyć 🙂

Dodaj komentarz